Gyakorlati jelentősége egyelőre nincs, de megmutatta, hogyan lehet megőrizni az így tárolt információt az utókornak.

Elárasztanak bennünket a digitális adatok, melyek megőrzéséhez egyre nagyobb tárolási sűrűség kellene. A merevlemez még mindig az egyik legjobb alternatíva, a mai napig fejlődik mind írási-olvasási sebességben, mind az elérhető adatsűrűségben. De mivel sem egyik, sem másik paraméter nem növelhető végtelenségig, kutatók továbbra is keresik azokat a tárolási eljárásokat, melyek még nagyobb adatsűrűség mellett az információ még hosszabb távú megőrzését biztosítják. A Columbia Egyetem rendszerbiológiai tanszékének egyik kutatócsapata most kidolgozott egy olyan módszert, amivel elvileg bármeddig megőrizhető a tárolt információ.

DNS-ben tárolódik és átöröklődik...

Ehhez egy olyan módszert vettek elő, amivel már jó ideje próbálkoznak kutatók: DNS-láncba kódoltak génszerkesztéssel információt. Minden technikai nehézség ellenére ez egy ígéretes ötlet. A DNS-ben ugyanis az adatsűrűség a jelenlegi csúcs merevlemezekének az ezerszerese lehet, ami fizikailag úgy néz ki, hogy mondjuk 10 teljes digitális filmet tárolunk egy sószem térfogatú helyen, írja a Science. A módszer ma még irreálisan drága, de a DNS-kutatás nagyon gyorsan fejlődik, ezért várhatók olyan technológiák, melyek olcsóbbá teszik az adatok DNS-be írását.

A Nature-ben publikált kísérletben egy már ismert módszert alkalmaztak. A bináris adatokat úgy alakítják át, hogy azok tárolhatók legyenek a DNS molekula négy bázisának (adenin, guanin, citozin, timin) kombinációjaként. A kódot egy ún. DNS-szintetizátor segítségével írják be a láncba. Egyelőre csak rövid kódot képesek így rögzíteni, mert ahogy nő a kód hossza, úgy válik egyre pontatlanabbá a szintetizálás. Ennek áthidalására akkora darabokra bontják az információt, melyek egyenként elférnek egy 200-300 bázisú DNS-részletben. Az egyes részletek kapnak egy azonosító indexet, hogy kiolvasásnál össze lehessen rakni az eredeti információt. 1 megabit tárolása azonban ezzel a módszerrel nagyjából 3500 dollárba kerül, ráadásul nem is tartós az információ, mert a DNS-molekulák idővel lebomlanak.

Ha azonban élő szervezet DNS-ébe kódolják az információt, az megőrződik. A Columbia Egyetem kutatói most pontosan ezzel próbálkoztak: a CRISPR génszerkesztési eljárással (a módszerről itt írtunk) élő szervezet DNS-be írták az adatokat. A kólibaktériumnál figyelték meg, hogy a génjeiben képes "emlékeket" tárolni, például a fruktóz jelenlétéről. Ez azonban egy nagyon rövid információ. A kutatók ezért a fruktózfelismerő rendszert lecserélték egy olyanra, amely hosszabb információláncot kódolhat. Ehhez gének sorozatát illesztették be a baktéiumba, melyek hatására a kólibaktérium ugyanúgy reagált az elektromos feszültségre, mint a módosítatlan baktérium a fruktóz jelenlétére, azaz tárolták a megfelelő információt. Az információ kiolvasása pedig génszekventálással történt.

A hosszabb információ persze viszonylagos. A kutatóknak 72 bitnyi adatot, egészen pontosan a Hello World! mondatot sikerült így DNS-be kódolniuk. Az igazán érdekes azonban az, hogy a baktériumok az információt tovább is örökítik, ha létrehoznak egy baktériumtenyészetet. Az információra most már csak az jelent veszélyt, hogy a baktériumok szaporodás közben mutálódhatnak. A következő lépés ezért egy olyan módszer, amely megakadályozza, hogy ilyenkor sérüljön az információ.

Piaci hírek

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.