Kijött előzetes adataival az IDC a PC-s piac tavalyi alakulásáról. Az amerikai piackutató számai régen látott fellendülést mutatnak, ráadásul a szakértők szerint ebből a lendületből megmaradhat valami idénre is.
Nem győzték a gyártók
Sajátságos módon a gyártók az elmúlt év utolsó három hónapjában hasonló alapproblémával küzdöttek, mint amivel az első negyedévben szembesültek. Csakhogy míg egy évvel ezelőtt a készlethiány és a logisztikai problémák súlyos recesszióba taszították a szegmenst, az ünnepi időszakban már azzal a kellemes gonddal néztek szembe a szállítók, hogy képtelenek kielégíteni az egekbe szökő keresletet.
Az IDC kalkulációja szerint az utolsó negyedévben több mint 91,5 millió PC-t értékesítettek globálisan, ami bő 26 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Az év végi hajrá az Apple-nél és az Acernél közel 50 százalékos értékesítés-növekedést hozott, míg a sorból lefelé lóg ki a HP, amely nagyjából "csak" 11 százalékkal tudta megfejelni 2019-es teljesítményét.
Ami a teljes évet illeti, az említett pocsék rajt ellenére remekül sikerült a szegmens szereplőinek. Az eladások ismét 300 millió fölé kúsztak, köszönhetően a 13 százalékot meghaladó forgalomnövekedésnek. Ilyesmire utoljára 2010-ben volt példa. A szektorra rá is fért már egy kis fellendülés, hiszen az elmúlt évtized során át kellett vészelni egy hat évig folyamatosan tartó recessziós periódust is.
Kitarthat a lendület
A piackutató szakemberei jelenleg úgy látják, hogy ebből a komoly lendületből át lehet majd menteni valamennyit idénre is. Tavaly nyilvánvalóan rengeteget tudott erősödni azzal a szektor, hogy a távmunka és az otthoni tanulás szükségessége kényszerűen mindenhol előkerült a világban. Ettől függetlenül is vannak azonban keresletet erősítő jelek. Például sosem látott mértékben fogynak a játékra kihegyezett "erőgépek", mint ahogy a monitorok eladásai is rekordokat döntögetnek.
Mindez az IDC szerint összefoglalva azt jelenti, hogy a pandémia nem csupán egyszeri keresletet generált a szegmensben, hanem hosszú távon kiaknázható lehetőségeket is teremtett azzal, hogy a fogyasztói szokások megváltoztak, átértékelődtek a különleges helyzet hatására.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak