Bizonyos problémákat soha, másokat pedig csak évek alatt lehet kiküszöbölni, de Mark Zuckerberg így is el van ájulva tőle, hogy mennyit fejlődtek az elmúlt két évben.

2018 nem volt a legnagyobb közösségi hálózat legsikeresebb éve. Bár a digitális pénznyomda hibátlanul működik, az egymást érő adatkezelési botrányok, a megbízhatatlanság és az üres bocsánatkérések alaposan megtépázták a társaság presztízsét. Ezt már a Facebook részvényárfolyama is komolyan megsínylette, amennyiben július óta majdnem az akkori kétharmadára olvadt. A vállalat ellen az amerikai szövetségi kereskedelmi bizottság, az igazságügy és a tőzsdefelügyelet is vizsgálódik, nem beszélve az európai hatóságokról, a felhasználói fiókok végleges törlését propagáló #deletefacebook kezdeményezéshez pedig sorban csatlakoznak a különféle területeken jól ismert hírességek is.

A Facebook alapító vezérigazgatója, Mark Zuckerberg ennek ellenére nem csak optimista, de kifejezetten büszke az eddigi eredményekre – legalábbis ez derül ki abból az év végi üzenetből, amit tegnap tett közzé az oldalon. Ebben elismeri ugyan, hogy bizonyos problémák megoldásához még évekig tartó munkára lesz szükség, mások (mint a gyűlöletbeszéd vagy a választások meghekkelése) pedig sosem lesznek teljes egészében kiküszöbölhetők. Ennek ellenére úgy látja, hogy 2016 óta "alapvetően megváltozott a Facebook DNS-e", és a vállalat összes szolgáltatását tekintve a korábbiaknál sokkal jobban koncentrál az ártalmas jelenségek megelőzésére vagy visszaszorítására.

A felsorolt eredmények között – nem számítva, hogy ezekhez szinte kivétel nélkül a botrányok kipattanására volt szükség – akadnak, amelyeket csak nagy jóindulattal lehet kipipálni a Facebook feladatlistáján. Ilyen például a felhasználási előzmények törlsére szolgáló Clear History, amelynek fejlesztését még a tavasszal jelentették be először, de élesben még belátható ideig nem lesz használatba vehető. A terrorizmust támogató hozzászólások 99 százalékának megosztás előtti kiszűrése is szép eredmény lenne, ha a szövegben az a pontosítás is szerepelne, hogy a statisztika kifejezetten az al-Kaida és az ISIS vonatkozásában megjelenő tartalomra vonatkozik.

A great new year to come

Ezzel kapcsolatban érdemes megemlíteni, hogy a The New York Times egy nappal korábban számolt be a birtokába került, több mint 1400 oldalas anyagról, amely a Facebook moderátorainak szóló irányelveket tartalmazza. Akit érdekel, hogy a vállalat hogyan lehet képes átfésülni a száz nyelven írt napi több milliárd posztot, az most már tudja, hogy ezt a 15 ezer moderátornak kiosztott PowerPoint és Excel összefoglalók segítségével próbálják megoldani, akiknek néhány másodpercük van rá, hogy esetenként a Google Translate fordítóra támaszkodva elbírálják a felhasználók által generált üzenetekben a "mártír" szó kontextusát vagy a padlizsánt formázó emoji szexuális vonatkozásait.

Figyelembe véve az eljárás minimum véleményes hatékonyságát és az irányelvek mindenre kiterjedő hálóját, a NYT megállapítja, hogy a Facebooknak még annál is sokkal nagyobb hatása van a globális kommunikációra, mint amit az ember magától feltételezne, vagy amit a vállalat saját maga elismerne. Ezt mutatja a sokszor igen összetett kérdések igen-nem rendszerekbe való belegyömöszölése, megfejelve a feladatok kiszervezésével a nem ritkán képzetlen munkaerőt alkalmazó alvállalkozóknak. A lap riportjából világosan kiderül, hogy ebben a rendszerben óhatatlanul megjelennek a rossz vagy következetlen döntések, különösen, hogy már maguk a szabályok sem mindig naprakészek vagy világosak.

Zuckerberg üzenete mindenesetre nagyszerű 2019-es évet vetít előre, amelynek már Facebook már egy alapvetően megváltozott szervezetként vág neki, sokkal proaktívabb módon kezelve a felmerülő problémákat. Ehhez persze végérvényesen tisztázni kell majd azokat a kérdéseket is, amelyek a felhasználói adatok felhatalmazás nélküli kiszolgáltatásról szólnak egy nagy csomó külső szereplőnek, és amelyek az áprilisi szenátusi meghallgatás óta folyamatos témát jelentenek – legutóbb éppen a felhasználók privát üzeneteiben turkáló "adatpartnerek" kapcsán. Az év végi üzenetet nem nehéz úgy értelmezni, hogy a Facebook kvázi tiszta lappal szeretne nekivágni az új évnek, ez pedig kérdésessé teszi, hogy a negyedévente már 5 milliárd dolláros profitot termelő vállalatnál tényleg levonták-e az elmúlt időszak tanulságait.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.