Az USA egyik legnagyobb szállítmányozója, a Knight-Swift az Embark Technology 4-es szintű autonóm rendszerével szereli fel gépparkja egy részét, jelentették be az együttműködés résztvevői a héten. Amennyiben az egyelőre limitált bevezetés tapasztalatai igazolják a várakozásokat, a Knight-Swift és más fuvarozó cégek esetében is beköszönthet egy teljesen új korszak.
A megállapodás keretében "néhány" Kenworth típusú kamion kapja meg az Embark önvezető rendszerének üzemeltetéséhez szükséges extrákat, a szenzorok és egyéb érzékelők mellett beleértve a teljes szoftveres támogatást is. Az ügylet különlegességét az adja, hogy ez lesz az első olyan partnerség a témában, ahol a szállítmányozó vállalat nem bérli, hanem tulajdonolja és üzmelteti is az autonóm képességekkel bíró teherautókat.
Az egyelőre pilotként felfogható üzlettel kapcsolatban a felek több lényeges kérdésben is titkolózásba burkolóztak. Nem tudni, hogy pontosan hány járműről is van szó, csak annyit, hogy a flottához idén érkező friss gépek "egy jelentős részét" teszik ki a high-tech változatok. (A Knight-Swift gépparkja egyébként nagyjából 20 ezer teherautóból áll.)
A nyilatkozatokból az sem derül ki, milyen pénzügyi konstrukcióban zajlik majd a kísérlet. Az Embark egyik vezetője ugyanakkor elmondta, hogy a most esetlegesen realizálható bevételnél sokszor többet érhet az a tapasztalat, amelyet a felek szereznek majd a rendszer mindennapos használtával.
Más úton járnak
Bár alig pár éve, 2016-ban alapították az Embark Technologiest, a startup a terület egyik veteránjának tekinthető. A cégnek több más jelentős logisztikai vállalattal van jelenleg is futó együttműködése. A mostani bejelentést az teszi különlegessé, hogy a korábbiakban az Embark tulajdonában lévő, Embark-alkalmazottak által vezetett teherautókat kölcsönözték a partnerek bizonyos logisztikai feladatok ellátására.
Ahogy az mostanra már nyilvánvalóvá vált, a közúti közlekedésben sokkal hamarabb terjedhetnek el az autonóm képességekkel felvértezett teherautók, mint a személygépkocsik. Ennek megfelelően számba venni is nehéz, hányan és milyen felállásban próbálkoznak meghódítani az éppen csak kirajzolódó szegmenst.
Az ismertebb szereplők többsége (például a Google-höz köthető Waymo Via, a tavaly tőzsdére vonult TuSimple vagy az Aurora Innovation) az önvezető rendszerét teljesen egybeolvasztaná az erre kijelölt járművek felépítvényével. Az Embark azonban különutas politikát képvisel, mivel náluk az a mondás, hogy a megoldásuk bármely hagyományos kamionra "felpakolható" utólag is.
A végső cél persze mindenhol ugyanaz lenne: a profit. Ez a tervek szerint úgy keletkezne, hogy a fuvarozó cég saját maguk veszik meg és üzemeltetik az önvezetésre képes gépeket, miközben a technológia használatáért a megtett kilométerek (vagy éppen mérföldek) alapján számolnának el az autonóm rendszer fejlesztőjével.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak