Egy aucklandi-drezdai stratup mesterséges "idegekkel" és "izmokkal" vezérelhető, érző kezű robotokat készítene.
Hirdetés
 

Amíg tudtuk, hogy az Asimov megénekelte kétszáz éves embere csak a fantázia szüleménye, talán kedvesnek tartjuk a fimen Robin Williams alakította figurát. De valószínűleg kevésbé lennénk nyugodtak, ha a való életben is szembetalálkoznánk egy ilyen kreációval. Pedig jó, elkezdünk felkészülni a megjelenésükre, legalábbis ha hiszünk a Goldman Sachs friss előrejelzéseinek.

És hát érdemes hinni, legalábbis a Handelsblatt szerint. A német üzleti lap rövid riportban számol be egy részben Drezdában működő új-zélandi, Aucklandben alapított robotikai stratup, a PowerON fejlesztéseiről.

Legyen olyan érzékeny bőre, mint az embernek

A 2019-ben alapított stratup ún. bioinspirált robotikával foglalkozik. Olyan robotokat akar készíteni, amelyek képesek utánozni az ember legfinomabb motorikus mozgását. Mint az egyik alapító, Markus Henke mondta a lapnak, végtelenül nagy piacot nyit meg az, akinek sikerült megközelítőleg lemásolni például az emberi kéz mechanikai képességeit.

Ez a PowerON célja is: tapintásérzékelő mesterséges idegrendszer, bőr és izom segítségével olyan finom mozgásokra képesek robotot vagy legalábbis robotkezet építeni, ami szinte mindent meg tud csinálni, amit az emberi kéz. Egyelőre egy "érző" ujjbegyig jutottak, amivel hamarosan komolyabb kísérletekbe is fognak. Henke állítása szerint az érzékeny ujjhegyet úgy alakították ki, hogy azt könnyen lehessen integrálni a kereskedelmi forgalomban kapható megfogórendszerekbe. Maga az eszköz szilikonból készült, amire egy vékony fóliával vitték fel az érzékelőket.

De ez egyszerű probléma ahhoz képest, amin még mindig dolgoznak: olyan műanyagokat szeretnének kikísérletezni, melyek elektromos áram hatására deformálódnak. Ezek lennének az "izmok", amelyek biztosítanák a robotkéz reflexszerű működését. És akkor már csak létre kell hozni azt a mesterséges neuronhálózatot, amely az egész konstrukciót képes működtetni.

Egyelőre a PowerON tervei üzleti léptékkel nézve igencsak távlatiak. Markus Henke szerint kb. 15 év kellhet ahhoz, hogy a robotok építéséhez használt fémet le lehessen cserélni olyan anyagokra, melyeken ők is dolgoznak. A sikerhez jó közeg is kell, mert ha egy robot túlságosan emberszerű, az egyesekből félelmeket vált ki, mondta a lapnak.

Mindenki kobotokban gondolkodik

A lehetséges fejlődési irányokkal kapcsolatban a Handelsblatt idézi a Nemzetközi Robotikai Szövetség, az IFR (International Federation of Robotics) kutatását, amely szerint tavaly már 39 ezer kobotrendszert (emberrel együttműködő, kollaboráló) telepítettek világszerte, 50 százalékkal többet, mint 2020-ban (de hogy reálisabb legyen az összkép: nehézipari robotokból közel 480 ezret adtak el tavaly).

A kobotok legnagyobb korlátja, hogy a kézzel végezhető feladatoknak csupán a töredékét képesek kiváltani. Esben Östergaard, a kobotpiac egyik vezető szállítójának, az Universal Robotsnak az alapítója, szerint a kobot szegmens mérete hamarosan túlnő a klasszikus nehézipari robotokén. Ennek kulcsa, mondta a Handelsblattnak, hogy a robotok a kézzel elvégzett feladatok jóval nagyobb részét vegyék át, mint jelenleg.

Ez az irány a robotikai cégeknél és a kutatóintézeteknél is fókuszba került. A legtöbb helyen az alapoknál, azaz az az anyagtudományi kutatásoknál tartanak. A zürichi műszaki egyetemen, az ETH-n (Eidgenössische Technische Hochschule) például már fejlesztettek ki tapintásérzékeny mesterséges bőrt kifejezetten robotikai célokra, de még nem sikerült megoldaniuk, hogy a felület ellenálló legyen. Másrészt nehézkesen alkalmazható is, mert a megoldás még túlságosan komplex.

Piaci hírek

Jól kezdődött az év az Alphabetnél, de a neheze csak most jön

A Google anyavállalatának első negyedéves számai kifejezetten impozánsak, ám a Tump-féle vámháború és a cég feldarabolásával fenyegető jogi eljárások miatt a közeljövő már nem ilyen rózsás.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.