A koronavírus-járvány elleni küzdelemben állítólag az okozza az egyik legnagyobb problémát, hogy a fertőzöttek akár egy hétig is teljesen tünetmentesek, ezalatt pedig folyamatosan megfertőznek másokat is, mielőtt a tüneteket saját magukon is tapasztalnák. A vírustesztek elvégzésére általában csak akkor van mód, ha a minden tekintetben egészségesnek tűnő emberek valamilyen jól azonosítható módon kapcsolatba kerültek az igazolt betegekkel, de arra nincs és nem is lehet elegendő kapacitás, hogy mindenkit állandóan vizsgálgassanak, és ezen keresztül szűrjék ki az észrevétlen hordozókat.
Erre a kérdésre sokan keresik az olcsó és/vagy egyszerű, de minél szélesebb körben alkalmazható megoldásokat: legutóbb például egy olyan amerikai egyetemi projektről számoltunk be, amely a felhasználók hangmintáinak elemzésével következtetne az esetleges koronavírus-fertőzésekre. Ez a módszer egyelőre semmiképpen sem alkalmas az orvosi diagnózisok támogatására, és olyan pontos sohasem lesz, mint a labortesztek, de azoknál sokkal nagyobb léptékben és rendszerességgel alkalmazható, így a kutatók szerint segítheti majd a járvány kitörésének észlelését és kezelését.
Egy orvosokból és egyetemi kutatókból álló másik csapat a fitnesz eszközökre, egészen pontosan egy okosgyűrűre alapozott megoldást fejleszt, amely az eszköz által begyűjtött adatok alapján, még a betegség lappangásának időszakában figyelmeztetne a fertőzés gyanújára. A Futurism riportjában dr. Ali Rezai, a Nyugat-Virginiai Egyetemen működő Rockefeller Neuroscience Institute vezetője beszélt az eljárásról, amely az okosgyűrűt viselő és a hozzá tartozó applikációt letöltő felhasználókat minden reggel végigvezeti egy ötperces, játékelemekre (gamification) épített tematikus teszten.
Ez sem csodaszer, de nagyon hasznos lehet
A kutatók a finn Oura Health nevű startuppal álltak össze, hogy a fejlesztésekhez a cég által gyártott, a testhőmérsékletet, az alvásmintákat, az aktivitási szintet vagy a pulzust is mérő eszközöket használják. Az így nyert információt az erre a célra fejlesztett mesterséges intelligencia értékeli; az MI-algoitmus betanításához eddig több tízezernyi felhasználótól származó mintákat alkalmaztak, tekintettel arra is, hogy melyiküket diagnosztizálták a fertőzéssel a laboratóriumi tesztekben. Rezai szerint az már most látszik, hogy a fertőzés előjele a hőmérséklet nem látványos, de egyenletes emelkedése.
Az Oura Ring termékekkel jelenleg már egy olyan kísérlet zajlik, amelyben több mint ezer orvos, ápoló és kórházi dolgozó vesz részt. A rendszer folyamatosan monitorozza a gyűrűk által szolgáltatott élettani adatokat, miközben az említett alkalmazás segítségével az alanyok kognitív és pszichológiai állapotát is vizsgálják. Rezai szerint az MI-modell már 90 százalékban képes megjósolni az eseteket 24 órával azelőtt, hogy a beteg a saját maga számára is észrevehető tüneteket produkálna, az egyre több rendelkezésre álló adat elemzésével pedig ezt 48, de akát 72 órára is sikerülhet kitolni.
Az Oura technológiája és az egyetemi kutatók átal fejlesztett keretrendszer elsősorban az egészségügyi és más, hasonlóan nagy kitettségű munkák esetében lehet majd hasznos, hogy még a szimptómák megjelenése előtt kivonhassák őket az első vonalból, ezzel is csökkentve a fertőzésveszélyt. Az Oura egyébként már beszámolt olyan esetekről, amikor az okosgyűrűk kezdődő megfázásra vagy lázra figyelmeztette a viselőit, és a Futurism olyan felhasználói beszámolót is idéz, amelynek értelmében a gyűrű figyelmeztetését követve ment valaki orvoshoz, ahol aztán kiderült, hogy nem influenzás, hanem éppenséggel koronavírusos.
Azt a kutatók sem gondolják, hogy a megoldásuk valamilyen csodaszer lenne a járvány kezelésében, azonban úgy látják, hogy az okos fitneszeszközök és a biomertikus adatok kifejezetten hasznosak lesznek majd az előrejelzésben – ezzel tulajdonképpen megtették a maguk részét a nagyon sok szereplő összefogásával megvalósított védekezésben, aminek különös jelentőséget ad, hogy hatékony gyógyszeres kezelés még nem áll rendelkezésre a COVID-19 fertőzések kezeléséhez. Ahogy a hordható elektronika egyre inkább a hétköznapok része lesz, az is borítékolható, hogy elterjed a felhasználók aktív egészségügyi megfigyelése – ehhez persze folyamatos fejlődésre van szükség az adatminőségtől kezdve az ilyen megoldások gazdaságosságának javításáig.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak