A rendszer speciális mikrofonokkal, kívülről készít hangfelvételeket, amiket mesterséges intelligencia elemez, és azonnal kiszúrja, ha zörög a "tüdő", kopog a "szív".

Valószínűleg kevesek által várt (mellék)hatása a mesterséges intelligencia fejlődésének, hogy felpörögtek az audiovizuális technológiák ipari alkalmazása körüli kutatások. Nem egészen egy éve számoltunk be például egy érdekes kísérletről, amelyben a Carnegie Mellon Egyetem kutatói videojelet alakítottak át a legtisztább hanggá.

Egy kínai stratup olyan ipari audiomonitoring rendszerrel lett sikeres, amivel akár a régi berendezések is megfigyelhetők – gazdaságosan. Lényegében feltalálták az intelligens ipari "sztetoszkópot". Berendezésüknek persze technikailag semmi köze az orvosok alap diagnosztikai eszközéhez. A gépek hangját érzékeny mikrofonok rögzítik, a felvételeket pedig egy speciális mesterséges intelligencia elemzi, és elvileg a legkisebb olyan eltérést is ki tudja szúrni, ami arra utal, hogy a megfigyelt gyártóberendezés valamelyik alkatrésze hamarosan cserére szorul.

A 2017-ben alapított pekingi Ensound (korábban Disheng Technology) megoldásában a befektetők is látnak fantáziát. Ahhoz képest, hogy a cégnél mindössze pár tucat ember dolgozik, immár közel 25 millió dollárt kalapáltak össze: a magvető és az első kör összesen 10,4 millió dollárnyi pénzt hozott a csapatnak, idén januárban pedig kaptak további 14,5 millió dollárt.

A startup maga fejleszt hardvert, szoftvert, adataggregátort, de a hangsúly a szolgáltatáson van. Fő célcsoportjuk a gyártó, energetikai és közlekedési vállalatok. Megoldásai ugyanis minden olyan helyen használhatók, ahol a berendezések mechanikus zajai fontos információkat hordozhatnak. A gyártóberendezések preventív karbantartásában éppúgy tudnak segíteni, mint például az elektromos hálózatok üzemeltetésében vagy a vasúti berendezések (gördülő állomány és az infrastruktúra) biztonságának növelésében.

A gép mindent elmond, csak értenünk kell a nyelvét

A sztetoszkópos hasonlat nem véletlen. Az Ensound alapítója, Ding Dongliang arról beszélt a 36Kr-nek, hogy a hangok rengeteg információt adnak egy berendezés működéséről, műszaki állapotáról, csak tudni kell értelmezni – ahogy az orvos is értelmezi például a páciense tüdejében áramló levegő keltette zajokat.

Az alapító szerint a hangnak az az előnye a hagyományos diagnosztikai (elektromos, optikai, kémiai vagy hőmérséklet-alapú) módszerekkel szemben, hogy már egészen korai szakaszban képes felismerni, ha a megfigyelt berendezés valamelyik alkatrésze nem pontosan úgy működik, ahogy kellene. Ha pedig időben be tudunk avatkozni, azzal drasztikusan csökkenthető a váratlan hibákból eredő leállások és a balesetek (pl. vasúti berendezések meghibásodása esetén) valószínűsége.

Az ötlet nem új. Régóta tudott, hogy ipari környezetben elméletileg jól működne az akusztikus érzékelés: a legtöbben már valószínűleg láttak autószerelőt, aki szabványos orvosi sztetoszkóppal hallgatta a motor hangját, hogy a legkisebb gyanús zörejt is kiszűrhesse. De a módszer ipari környezetben, automatizálva mindig elbukott a költség-haszon elemzésen: túl drága lett volna a megvalósítása. Az Ensound viszont kitalálta, hogyan lehet olyan hardvereszközöket (pl. mikrofoncsoportokat) gyártani, amikkel egy berendezésből annak megbontása, konstrukciójának módosítása nélkül lehet megbízhatóan kinyerni az árulkodó információkat.

A rendszer folyamatosan gyűjti a hangokat, a mögöttes MI-algoritmus pedig ezeket szűri és elemzi, hogy a legapróbb eltéréseket is azonnal képes legyen jelezni. Jelenleg több mint 50 hibatípust tudnak nagy pontossággal szűrni ezzel a módszerrel. A rendszer találati aránya a 36Kr szerint a legmagasabb a hasonló monitoring rendszerek között. A startupnak vannak olyan iparág-specifikus (vasút, elektromos erőmű, energetikai rendszerek) megoldásai, melyeket nagy kínai cégek már használnak is.

Cloud & big data

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.