A képet egy algoritmus alakítja vissza hanggá. Így kiszűrhető egy hangfelvételből minden zavaró környezeti zaj.

Hifisták álma a tökéletes hangfelvétel, amin kizárólag csak a kristálytiszta zene szólal meg. Most a Carnegie Mellon Egyetem kutatói megvalósították ezt az álmot, ha csak egyelőre laborkörülmények között is. Kifejlesztettek egy kamerarendszert, amely olyan jól látja a hangrezgéseket, hogy a videofelvételből rekonstruálható egy zenekar vagy egy hangszer hangja.

Mérnökök hada dolgozik sok-sok évtizede a mikrofonok tökéletesítésén. A hangmérnökök vágya egy olyan mikrofonrendszer, amely csak azt rögzíti, amit szeretnének, és kizár minden zavaró akusztikus eleme. De még még a legnagyobb teljesítményű és irányított mikrofonok sem tudják kiküszöbölni a környezeti zajokat vagy a teremakusztika hatását (pl. a visszhangokat). A  Carnegie Mellon informatikai karán működő robotikai intézetben azonban találtak egy jó megoldást: nem a hangszerek hangját rögzítik, hanem a rezgés képét. (Mint az egyetem weboldalán olvasható beszámolóból kiderül, a kutatók kísérletének volt előzménye, a MIT-en 2014-ben fejlesztették ki az egyik első optikai mikrofont.)

Kamera, lézer, szoftver

A csapat két saját fejlesztésű speciális kamerát és lézert használt, amelyekkel rögzíthetők a nagyfrekvenciás, kis amplitúdójú felületi rezgéseket. A felvételből egy algoritmus rekonstruálja a hangszer hangképét. A módszer akkor is működik, ha nincs a hanghoz közvetítő közeg.

A csapat több sikeres bemutatón is túl van, melyeken bizonyíthatták rendszerük hatékonyságát. Sikerrel rögzítettek például még olyan zenét is, amikor két gitáron más-más zenét játszottak egymás mellett. (A rövid beszámoló arra nem tér ki, hogy mennyiben számoltak azzal, hogy a gitárok is hatnak egymásra). De még olyan kísérletet is csináltak, hogy egy hangszóró elé helyezett csipszes zacskó rezgésével rögzítették azt, ami a hangszóróból szólt (a kísérletek jó összefoglalását adja a mellékelt videó).

A fejlesztés nagy előrelépés a gépi látásban, amelyet így szélesebb körben is lehet alkalmazni. Ráadásul a rendszer sokkal olcsóbb, mint amikkel eddig kísérleteztek. A  kutatók ugyanis olyan közönséges kamerákat tudtak átalakítani a kísérleteikhez, amiknek az ára töredéke a hasonló kísérletekben alkalmazott nagysebességű változatokénak, miközben azoknál jobb minőségű felvételt készít.
 


A módszer nem új: többek között az orvosi képalkotásban és az űrkutatásban is alkalmazzák egy ideje az ún. speckle-mintázatot. Azt rögzítik, hogy a koherens fény (jelen esetben a lézer) hogyan viselkedik, amikor visszaverődik egy érdes felületről. A lézert a rezgő felületetre (pl. a gitártest) irányítják, így rögzítehetik, hogy a létrejövő speckle-mintázat hogyan változik a rezgéssel. A felvétel elkészítése után a többi már az algoritmus dolga, a felvételek elemzésével rekonstruálja a hangot.

Távolabbra vezet, mint a hangrögzítés

Az egyetemi beszámoló szerint a kutatás nem csak a hangfelvételi módszereket forradalmasíthatja. Nagyot dobhat az autonóm járművek fejlesztésén is, mivel a nagyfrekvenciás rezgések észlelésének képességével pontosabban leképezhető a környezet. De akár a gyártásban is alkalmazható, például a gyártósor gépeinek rezgéseit rögzítve a korábbi módszereknél olcsóbban és hatékonyabban azonosíthatók az esetleges működési anomáliák.

És persze a hallgatózók is új fegyverrel bővíthetik az eszköztárukat...

Piaci hírek

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.