A Google (Alphabet) a múlt héten 1,1 milliárd dollárért szerezte meg a HTC okostelefonokat fejlesztő egységének egy részét, ezzel házon belülre hozva a Pixel telefonok fejlesztését. Bár az előzetes várakozásokhoz képest a keresőóriás nem a HTC-t magát vásárolta fel, sőt tulajdonképpen csak a tajvani vállalat egy aránylag kis üzleti egységét vette át, a tranzakció mégis előkelő helyen szerepel a Google eddigi felvásárlási listáján.
A társaság eddig egyetlen gigaüzletet kötött, a HTC-vel szemben a Motorola Mobility 12,5 milliárdos akvizíciójával óriási szabadalmi portfólióhoz jutottak még 2011-ben, bár a márkát és a tulajdonképpeni gyártó tevékenységet három évvel később jóval olcsóbban, 3 milliárd dollárért adta tovább a kínai Lenovónak.
A toplistán további négy akvizíció előzi meg a mostani HTC-s üzlet értékét: az okosotthonokba szánt technológiákat fejlesztő Nest 3,2 milliárdért került a Google-höz; a reklámértékesítésben és -kiszolgálásban utazó DoubleClick felvásárlására majdnem ugyanennyit, 3,1 milliárd dollárt költöttek; a YouTube klasszikus, 11 évvel ezelőtti akvizíciója 1,65 milliárdba került; a közösségi térképszolgáltató Waze-t pedig 2013-ban 1,3 milliárdért szerezték meg.
A Google mindezek alapján (egyetlen kivétellel) igen óvatosan égeti a pénzét, és eddig tartózkodott az online iparágban lassan megszokottá váló, dollártízmilliárdos gigaüzletektől. A HTC kapcsán sem követte el ugyanazt a hibát, mint annak idején a Motorolával, és célzott felvásárlásokkal őrzi vagy fejleszti pozícióit a versenytársakkal – ezúttal éppen az Apple-lel vagy a Samsunggal – szemben.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak