A HTC-üzlet a vállalat eddigi hatodik legnagyobb értékű felvásárlása volt, igazán nagy buliba csak egyszer ugrottak bele.

A Google (Alphabet) a múlt héten 1,1 milliárd dollárért szerezte meg a HTC okostelefonokat fejlesztő egységének egy részét, ezzel házon belülre hozva a Pixel telefonok fejlesztését. Bár az előzetes várakozásokhoz képest a keresőóriás nem a HTC-t magát vásárolta fel, sőt tulajdonképpen csak a tajvani vállalat egy aránylag kis üzleti egységét vette át, a tranzakció mégis előkelő helyen szerepel a Google eddigi felvásárlási listáján.

A társaság eddig egyetlen gigaüzletet kötött, a HTC-vel szemben a Motorola Mobility 12,5 milliárdos akvizíciójával óriási szabadalmi portfólióhoz jutottak még 2011-ben, bár a márkát és a tulajdonképpeni gyártó tevékenységet három évvel később jóval olcsóbban, 3 milliárd dollárért adta tovább a kínai Lenovónak.

A toplistán további négy akvizíció előzi meg a mostani HTC-s üzlet értékét: az okosotthonokba szánt technológiákat fejlesztő Nest 3,2 milliárdért került a Google-höz; a reklámértékesítésben és -kiszolgálásban utazó DoubleClick felvásárlására majdnem ugyanennyit, 3,1 milliárd dollárt költöttek; a YouTube klasszikus, 11 évvel ezelőtti akvizíciója 1,65 milliárdba került; a közösségi térképszolgáltató Waze-t pedig 2013-ban 1,3 milliárdért szerezték meg.

A Google mindezek alapján (egyetlen kivétellel) igen óvatosan égeti a pénzét, és eddig tartózkodott az online iparágban lassan megszokottá váló, dollártízmilliárdos gigaüzletektől. A HTC kapcsán sem követte el ugyanazt a hibát, mint annak idején a Motorolával, és célzott felvásárlásokkal őrzi vagy fejleszti pozícióit a versenytársakkal – ezúttal éppen az Apple-lel vagy a Samsunggal – szemben.

 

A Google legnagyobb értékű felvásárlásai
Infogram
Piaci hírek

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.