A nagy online platformszolgáltatóknak hétfőig kellett jelezniük, ha kapuőröknek minősülnek az új európai uniós szabályozás feltételei szerint, és emiatt érvényesek rájuk a digitális piacokról szóló törvény megfelelő szabályai.
Hirdetés
 

Lejárt a világ legnagyobb technológiai platformszolgáltatóinak szabott július 3-i határidő, amelyen belül értesítseniük kellett róla az Európai Bizottságot hogy a digitális piacokról szóló törvény (DMA) értelmében kapuőröknek (gatekeeper) számítanak-e. A DMA azokat a vállalatokat sorolja ide, amelyek piaci kapitalizációja meghaladja a 75 milliárd eurót, és legalább 45 millió havi felhasználóval vagy 10 ezer aktív üzleti felhasználóval bíró közösségi platformokat és alkalmazásokat üzemeltetnek. Ezek a cégek értelemszerűen jól megalapozott pozícióval rendelkeznek az online gazdaságban, és erős közvetítői szerepet látnak el nagy számú fogyasztó és kereskedő összekapcsolásával.

Az új szabályok kötelezettségeket és korlátozásokat határoznak meg a kapuőrnek minősülő vállalatok számára: bizonyos esetekben például átjárhatóságot kell biztosítaniuk a saját és a harmadik felek szolgáltatásai között, lehetővé kell tenniük, hogy az üzleti felhasználók hozzáférjenek a platform használata során létrehozott adataikhoz, vagy módot kell ré teremteniük, hogy a hirdetők és a kiadók önállóan ellenőrizhessék az ott megjelenő hirdetéseiket. A társaságok beadványait az EU szeptember 6-ig ellenőrzi, és kijelöli a DMA hatálya alá eső kapuőröket, akiknek további hat hónapjuk lesz rá, hogy megfeleljenek a digitális piacokról szóló törvény rendelkezéseinek.

Nem csak a gonoszok vannak heten

Az Európai Bizottság szerint hét szolgáltató ismerte el hivatalosan, hogy megfelel a fenti kritériumoknak: ezek az Alphabet (Google), az Amazon, az Apple, a ByteDance (TikTok), a Meta (Facebook, Instagram, Whatsapp), a Microsoft és a Samsung voltak. A Reuters jelentése szerint ugyanakkor a TikTok anyavállalata, a Bytedance vitatta a listán való elhelyezését, ezen felül a Booking.com arról tájékoztatta az uniós hatóságokat, hogy várhatóan jövőre felkerül a listára. A DMA megsértése esetén az EU a globális forgalmuk 10 százalékáig (a visszaesőket 20 százalékáig) terjedő pénzbírsággal sújthatja majd, sőt "strukturális korrekciós intézkedéseket" is elrendelhet velük szemben.

A DMA új fejezetet nyithat a technológiai óriások közötti versenyben is. Az Apple, amelynek álláspontja szerint a törvény felesleges adatvédelmi és biztonsági réseket hoz majd létre a felhasználóira nézve, állítólag már tavaly azt tervezte, hogy bizonyos korlátozásokkal engedélyezi a harmadik felek által működtetett alkalmazásboltokat az iOS 17 alatt. A Meta ugyancsak az európai szabályozás változására reagálva nemrég jelentette be, hogy lehetővé teszi az európai felhasználóknak az alkalmazások Facebook-hirdetéseken keresztül való letöltését, míg a Microsoft a hírek szerint mobil játékokra szabott áruházzal igyekszik konkurenciát teremteni a többieknek.

Piaci hírek

Már az emberszerű robotokra készül az egyik legnagyobb logisztikai vállalat

A GXO egyszerre több gyártó modelljeit is teszteli különböző feladatokon, és arra számít, hogy legrosszabb esetben is 10 éven belül lehetővé válik a humanoid gépek tömeges munkába állítása.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.