Az uniós versenyszabályoknak megfelelően már a jövő év végétől engedélyezhetik az alternatív alkalmazásboltokat az iPhone-okon és iPadeken. Az viszont még nem lefutott dolog, hogy az Apple kitárja vagy csak résnyire nyitja majd az ajtót.

Az Apple arra készül, hogy alternatív alkalmazásboltokat engedélyezzen iPhone és iPad készülékein egy olyan átfogó átalakítás részeként, amelynek célja a 2024-től alkalmazott európai uniós digitális piaci versenyszabályoknak (DMA) való megfelelés. A társaságnál ezért komoly erőfeszítéseket tesznek a platformok kulcsfontosságú elemeinek megnyitására, a változtatások részeként pedig a felhasználók anélkül tölthetnek majd le harmadik féltől származó szoftvereket az Apple által gyártott eszközökre, hogy igénybe kellene venniük az App Store-t, megkerülve ezzel az Apple bizonyos korlátozásait és esetleg a fizetésekre kiszabott jutalékait is – olvasható a Bloomberg keddi riportjában.

A lap értesülései szerint az új európai versenytörvénynek és a külső alkalmazásboltok felé való nyitás elvileg komoly veszélyt jelenthet az Apple gyorsan növekvő szolgáltatási üzletágára, de a riválisoknak először arról kellene meggyőzniük a fogyasztókat, hogy adják fel az Apple saját áruházának biztonságos és egyszerű használatát. Bár az Apple-nek elvileg teljes mértékben meg kell felelnie a Digital Markets Act (DMA) nyílt versenyt biztosító rendelkezéseinek, a vállalat arról állítólag nem hozott még döntést, hogyan viszonyul a törvény egyéb rendelkezéseihez, például az alternatív fizetési rendszerek engedélyezéséhez, ami több milliárd dolláros bevételkieséssel fenyegetné.

A DMA végrehajtása várhatóan 2024 közepén kezdődik, és előírja a nagy techvállalatoknak, hogy a választási lehetőségek biztosítására nyissák meg rendszereiket a versenytársak előtt. A Reuters a Sensor Tower elemzőcég becsléseit idézi, amelyek alapján tavaly körülbelül 10 milliárd dollár értékben bonyolítottak tranzakciókat az App Store-on, ennek pedig legalább 70 százaléka került az appok kiadóihoz. Az Apple összes értékesítésének 0,2 százalékát érinthetik a versengő alkalmazásboltok Európában, ennek alapján az átalakítások kezdeti hatása minimális lenne, tekintve, hogy a legtöbb fogyasztó elégedett a platformmal, és ragaszkodik a megszokott dolgokhoz.

Biztonsági aggályok üzleti alapon

Fontos azt is megjegyezni, hogy az uniós szabályozásban kapuőröknek nevezett platformszolgáltatók éves globális bevételüknek akár 10 százalékát is kockáztatják, ha az EU megbünteti őket a DMA megsértése miatt. Az Apple korábban úgy nyilatkozott, hogy a sideloading, vagyis ebben az esetben a nem ellenőrzött forrásból származó alkalmazások telepítése az App Store megkerülésével, biztonsági és adatvédelmi kockázatoknak teszi ki a felhasználókat. A Fortnite-ot gyártó Epic Games vezérigazgatója viszont tegnap a Twitteren sürgette, hogy az Egyesült Államok kongresszusa is vezessen be a DMA-hoz hasonló szabályozást, amelynek hiányában "jobbágysorban maradnak" az amerikai alkalmazásfejlesztők.

A lényeg természetesen az alkalmazásokon belüli fizetések kezelése, illetve az ezek után levont tetemes üzemeltetői jutalék, ami hosszú ideje komoly viták tárgya világszerte. Az Apple ennek kapcsán az utóbbi időben a Meta-Facebookkal vagy a Twittert kézivezérléssel irányító Elon Muskkal is összeakadt, az Epic Games pedig évek óta kvázi szabadságharcként tálalja, hogy 2020 nyarán nyíltan szembement a két nagy platformtulajdonos, az Apple és a Google előírásaival. Igaz, hogy a Google évek óta engedélyezi a sideloading telepítéseket az Android rendszerrel működő eszközökön, de ehhez a felhasználóknak a beállítások módosításán és a biztonsági figyelmeztetéseken kell átverekedniük magukat, ami az Epic Games szerint azt eredményezi, hogy a letöltések 90 százaléka továbbra is a Google hivatalos alkalmazásboltjából jön.

Konzumer tech

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.