Nehéz helyzetbe került az NSO Group. A vállalat vasárnap jelentette be, hogy azonnal hatállyal lemond a vezérigazgató, Shalev Hulio. Ezzel egy időben az is kiszivárgott, hogy elküldenek a cégtől száz embert. A vezérigazgató, aki a vállalat egyik alapítója is, a továbbiakban az NSO M&A (mergers and acquisitions) részlegét irányítja.
Az átszervezést Jaron Shohat operatív igazgatónak kell levezényelnie, illetve ő irányítja a céget addig, amíg az igazgatóság megtalálja az új vezetőt. Száz munkatárs elküldése az NSO esetében jelentős leépítésnek számít: a vállalat 2021-et kb. 750 alkalmazottal zárta.
Az átszervezés célja a vállalat működésének racionalizálása, közölte a cég. Minden lehetséges forgatókönyvet megvizsgálnak, amely biztosítja, hogy az NSO továbbra is a világ egyik vezető kiberhírszerző vállalata maradjon, amely a "NATO-tagországokra összpontosít".
Az amerikai kitiltást nagyon megszenvedték
Bár az NSO-nak az Európai Parlamentben is számot kellett (volna) adnia tevékenységéről (mint a Bitport is megírta, a maratoni meghallgatásból szinte semmi konkrétum nem derült ki), a vállalatra a Biden-kormány intézkedései jelentették a legnagyobb csapást. Az amerikai elnök tavaly novemberben exportkorlátozást vezetett be a cégre azzal az indoklással, hogy termékeit elnyomó eszközként használták. Ezzel lényegében elzárták az NSO-t az amerikai technológiáktól.
Az NSO minden követ megmozgatott, hogy lekerüljön a listáról. A The Times of Israel szerint állítólag még azt is megpróbálták elérni – sikertelenül –, hogy az exportkorlátozás témája felkerüljön Jair Lapid izraeli miniszterelnök és Joe Biden amerikai elnök júliusi jeruzsálemi találkozójának napirendjére.
Továbbra is kérdéses, hogy mi lesz a vállalat sorsa. Bár a vezérigazgató lemondása kapcsán kiadott közlemény állítja, hogy az NSO termékeire továbbra is nagy a kereslet, az értékesítés nehezebbé vált. Izrael ugyanis (valószínűleg nem függetlenül az Pegasus-botránytól) szigorította a kiberexport felügyeletét, és 100-ról 37-re csökkentette azoknak az országoknak a számát, amelyek vásárolhatnak izraeli kibervédelmi eszközöket.
Az egyik lehetséges kiút a felvásárlás lenne. Nyáron az NSO tárgyalásokat kezdett az L3Harris nevű amerikai védelmi vállalattal a felvásárlásáról, de az NSO-hoz hasonlóan rossz hírű Palantir neve is felmerült lehetséges vevők között. Ha ugyanis az NSO amerikai céggé válik, egyből megszűnnének az exportkorlátozások. Egy ilyen felvásárlás végrehajtása azonban szintén nem egyszerű: a The Guardian azt írta, hogy a Fehér Ház egy magas rangú tisztviselője szerint komoly kémelhárítási és biztonsági aggályokat vetne fel.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak