Múlt hét pénteken a TikTok számára nagyon fontos kérdésben született kedvezőtlen döntés egy amerikai fellebbviteli bíróságon. A kínai ByteDance érdekeltségébe tartozó, az USA-ban (és nálunk is) rendkívül népszerű közösségi platform azt próbálta elérni, hogy 2025. január 19-én ne élesedhessen az országból történő kitiltása.
Az ügy közvetlen előzménye egy idén tavasszal megszavazott salátatörvény, amely nemzetbiztonsági okokra hivatkozva elrendeli a kínai tulajdonú alkalmazás blokkolását az Egyesült Államokban, amennyiben a cég azt nem adja el egy Washington számára is megnyugtató új tulajdonosnak.
Mindent megpróbálnak, csak maradhassanak
A TikTok folyamatosan tagadta azokat a vádakat, miszerint rajta keresztül a kínai kormányzat amerikai állampolgárok adataihoz jutna. Hangsúlyozva, hogy mind tartalomajánló algoritmusát, mind a felhasználók adatait helyben, az USA-ban tárolják az Oracle szerverein, miközben az amerikai felhasználókat érintő tartalommoderációs döntések szintén helyben, az Egyesült Államokban születnek. (Más kérdés, hogy korábban ez nem feltétlenül volt így.)
A mostani beadvány kapcsán a közösségi oldal ismét elővette a "szólásszabadság kártyát". Értelmezésük szerint a több mint 170 millió amerikai felhasználóval rendelkező platform elnémítása szembe menne az alapító atyák által garantált, kulcsfontosságú polgári joggal. Erre alapozva pedig a cég úgy látja, jó esély van rá, hogy a Legfelsőbb Bíróság megsemmisíti az alkotmánysértő paragrafusokat.
A dátum halasztásának másik indoka a Fehér Házban éppen zajló csere. És ugyan első elnöki ciklusa alatt pont Donald Trump próbált megszabadulni a "kínai veszedelemtől", az újraválasztott republikánus politikus idén ősszel már úgy nyilatkozott, hogy ő nem kergetné el a TikTokot.
Órákon múlik
Hacsak addig a Legfelsőbb Bíróság nem dönt másként, a múlt pénteki fellebbviteli elutasítással maradni látszik a január 19-ei határidő. Ekkor még hivatalosan Joe Biden lesz az USA elnöke, azaz rá hárul a döntés, hogy megadja-e a közösségi hálózatnak a törvényben szereplő 90 napos hosszabbítás lehetőségét. Másnap, január 20-án azonban már munkába áll Trump, aki a jelek szerint most már nem seprűzné ki a TikTokot.
A Reuters beszámolója ugyanakkor felhívja arra is a figyelmet, hogy múlt pénteken az amerikai törvényhozás Kínával foglalkozó bizottságának demokrata elnöke arra szólította fel a Google anyavállalataként funkcionáló Alphabet és az Apple vezetőit, hogy alkalmzásboltjaikat készítsék fel arra, hogy január 19-én szükség esetén eltávolíthassák kínálatukból a közösségi alkalmazást.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak