Az egyelőre bétás add-on összetett védelmet és szupergyors böngészést ígér. Még a clickbait oldalakat is szűri.

Fontos és hasznos, bár egyelőre béta állapotú böngészőkiegészítőt adott ki a Malwarebytes Chrome-ra és Firefoxra. Augusztus elejétől mindként változat letölthető.

A Malwarebytes nem csak nagyobb biztonságot, hanem sokkal gyorsabb böngészőműködést is ígér. Állítása szerint azzal, hogy az add-on megakadályozza a kártékony weboldalak és a nem kívánt tartalmak letöltését, a böngésző akár háromszor gyorsabban is be tud tölteni weboldalakat.

Komplex megoldás rugalmas használattal

A Chrome-nak tavaly ősz óta része egy beépített biztonsági szolgáltatás, a korábban önállóan elérhető Chrome Cleanup Tool, amelyben az ESET keresőmotorja dolgozik, automatikusan detektálja és sandbox környezetben szűri a böngésző integritását és beállításait veszélyeztető kódokat, többek között azokat a beépülőket, melyek módosítani akarják a böngésző beállításait. A Firefox tavaly óta szintén használ sandbox technikát a biztonság javításához.

A Malwarebytes eszköze azonban – mint általában a céleszközök az általános célúakhoz képest – sokkal szofisztikáltabb, amivel a védelmet sokkal jobban hozzá lehet igazítani az egyéni igényekhez és böngészési szokásokhoz. Ezt a testreszabást teszi lehetővé, hogy az add-on egyes funkciói igény szerint kapcsolhatók ki-be (a beállító oldalt lásd alább), illetve hogy a felhasználó létrehozhat egyéni fehérlistákat is az általa megbízhatónak tartott domainekről. Az eszköz a háttérben fut, és folyamatosan monitorozza a böngésző tevékenységét.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »


A kiegészítő egyik legfontosabb modulja a malware-ek elleni védelem. Ez ismeri fel és blokkolja a kártékony programokat. Önálló modul végzi a csalásfelderítést is, amely a technikai támogatásos csalásokhoz készült weblapokat azonosítja. Emellett van benne reklámblokkoló, és egy olyan modul is, amely az online aktivitások nyomon követését akadályozza meg.

Hasznos apróságok profiknak

A kiegészítőben számos olyan nüansz van, amivel a felhasználók többsége nem sokat tud kezdeni, de a felkészültebbeknek esetleg fontos információ lehet. Ilyen például az, hogy a böngésző jobb felső sarkában kijelzi a blokkolt trackerek és hirdetések számát.

A technikai csalások elleni védelem (scam protection) külön érdekes. Ilyen ugyanis a támadók nem akarnak kártékony kódokat bejuttatni a célrendszerbe, azaz első körben nem történik valódi károkozás. A támadók olyan megtévesztő weblapokra próbálják irányítani a felhasználót, amely valami technikai problémára, például egy állítólagos vírusfertőzés veszélyére hívja fel a figyelmet, valamint felszólítja a felhasználót, hogy a nagyobb baj megelőzésére hívjon fel egy telefonszámot. Ez vagy emelt díjas szám, vagy a támadók ezen keresztül próbálnak bizalmas adatokat kipuhatolni, illetve távolról hozzáférést szerezni a számítógéphez – írja a Biztonságportál.

A Malwarebytes kiegészítője ezekre az oldalakat kétféle módon is szűri. Egyrészt feketelista alapján azonosítja a már ismert, ártalmas célokat szolgáló URL-eket. Az érdekesebb, hogy van benne egy heurisztikus kereső is, amely a még ismeretlen, káros weblapok esetén képes jelezni a kockázatot a felhasználónak.
 

A böngészőkiegészítő moduljai szabadon ki-be kapcsolhatók


A kiegészítő alapértelmezésben anonim módon küld telmetriai adatokat (a blokkolt URL-t, valamint a blokkolás okát) a Malwarebytesnak, de ez is letiltható.

Még nem tökéletes...

A bétás állapot miatt még vannak csiszolandók a kiegészítőben. A Bleeping Computer újságírója vette észre például, hogy telepítés után az add-on valahogy a malwarebytes.com domainen nem blokkolta az egyébként tiltott szkripteket. Ezt egyébként azóta javította a cég.

Szintén problémás lehet az ún. clickbait elleni védelem. Ez olyan figyelemfelhívó cím, ami mögött nagyon kevés, akár nulla tartalom van, vagy ha van is tartalom, az köszönő viszonyban sincs a címmel. Az azonban meglehetősen szubjektív, hogy mikortól számít valami clickbaitnek. A Malwarebytes azt nyilatkozta a Bleeping Computernek, hogy itt részben a domainek (feketelista), részben a tartalom alapján szűrnek egy a témával foglalkozó kutatócsoport adataira támaszkodva.

Szintén a bétás állapot következménye, hogy egyelőre a szkriptek szűrésénél gyakran bele lehet futni fals pozitív eredménybe, azaz olyan szkriptek betöltődését akadályozza a kiegészítő, melyek nem jelentenek veszélyt, ám a weboldal megfelelő működéséhez szükség lenne rájuk. Ezeknek a hibáknak a javításán már dolgozik a Malwarebytes.

Biztonság

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.