A böngésző része lesz az ESET víruskereső motorja, amely sandbox környezetben szűri a letöltött kódokat.

Részben újdonságokkal, részben régebbi eszközök integrálásával erősítette meg a Google a Chrome böngésző biztonságát. A jövőben így ez a belső takarít csapat segíti a küzdelmet a kártékony programok és bővítmények ellen. A Google igyekezett a végletekig egyszerűsíteni a kezelést, általában két lehetőség közül választhatunk: elfogadjuk a böngésző által javasolt-ajánlott műveletet (remove, restore stb.) vagy figyelmen kívül hagyjuk a javaslatot (cancel).

Beépül Cleanup Tool

A Google korábban is kínált karbantartó-tisztító eszközt a böngészőjéhez. A Chrome Cleanup Tool azonban önálló eszköz volt, így kevésbé volt kézenfekvő a használata. Ezért is döntött úgy a cég, hogy beépíti a böngészőbe, és egyúttal automatizmusokat is kialakít a használatában. Például képes lesz automatikusan detektálni azokat az alkalmazásokat, melyek valamilyen módon veszélyt jelentenek a böngésző integritására és beállításaira. Első körben a windowsos kiadások kapják meg az eszközt.

A Cleanup Tool képes eldönteni egy alkalmazásról azt is, hogy az kártékony vagy sem. Ehhez a Google nem fejlesztett saját víruskereső motort, hanem szövetkezett az ESET-tel, és a szlovák IT-biztonsági cég motorját építette be a böngészőbe. A keresőmotor a Chrome által eddig is használt sandbox környezetben szűri a letöltött kódokat. De a keresőmotor hatóköre csak a böngészőre korlátozódik, a rendszeren futó egyéb biztonsági szoftvereket nem lehet vele kiváltani – figyelmeztet a Google. Csak azokat a szoftvereket távolítja el ugyanis, amelyek nem felelnek meg a Google irányelveinek.

Ha valami matat a beállításokban...

Nagyon hasznos újdonság azoknak a beépülőknek a detektálása, melyek módosítják a böngésző beállításait. Az ún. "hijacked settings detection" révén ilyenkor figyelmeztet, és fel is kínálja a felhasználónak, hogy egy kattintással visszaállíthatja a korábbi beállításokat. Ez sokat segít az adathalász oldalak elleni védekezésben. A funkció révén ugyanis a böngésző azonnal riaszt, ha egy bővítmény megváltoztatja az alapértelmezett keresőt, a böngésző kezdőoldalát vagy például a proxybeállításokat. Ezek azok a beállítások, amiket a kártékony beépülők hajlamosak módosítani, hogy például a felhasználót egy ismeretlen oldalra irányítsák. Ha a figyelmeztető ablakot a felhasználó figyelmen kívül hagyná, később a chrome://settings/resetProfileSettings címről is "resetelheti” a böngészőt, ha azt már a menüből nem tudná megcsinálni.

Abban is segít a beépített Cleanup Tool, hogy végleg eltávolíthassunk nem kívánt Chrome-bővítményeket, melyek újra és újra képesek telepíteni magukat. Az olyan beéplőket és eszközöket, melyek ezzel a veszéllyel fenyegetnek, képes lesz elő is szűrni a Chrome. Működése szintén egyszerű, és transzparens is, mert mutatja, hogy milyen állományokat távolít el.

A legfrissebb windowsos kiadásban (62.0.3202.62) már élesben működik az új Cleanup Toolt, de a Google ígérete szerint hamarosan érkezik a többi platformra is.

Biztonság

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.