Az Alphabet éppen lemondott saját okosvárosának felépítéséről, erre a kínai Tencent most vág bele egy hasonló, még nagyobb szabású projektbe.

Alig egy hónappal ezelőtt derült ki, hogy nem lesz semmi az Alphabet kanadai okosváros-projektjéből: a világjárvány okozta gazdasági bizonytalanságra hivatkozva már nem látják megvalósíthatónak az elképzelést, amit a Google reklámbevételeinek csökkenésével számoló Alphabet, illetve annak Sidewalk Labs nevű leányvállalata majdnem két évig tartó előkészítő munka után küldött a süllyesztőbe. A Torontóba tervezett, első körben csak néhány hektáros terület az egész régió felokosításának lett volna az alapja, egyben a Sidewalk Labs okosvárosokba szánt technológiai megoldásat ültette volna át a gyakorlatba.

Az önkormányzat ebben a hónapban szavazott volna az elképzelések megvalósításáról, amire a májusi bejelentést követően már nem lesz szükség. Az IDEA districtnek nevezett modern kerület felépítéséhez ráadásul nem csak a befektetők pénzére lett volna szükség, ami elapadt a járvány nyomán tapasztalható ingatlanpiaci változásokkal, hanem az ottani lakosság támogatását is meg kellett volna nyerni, ami szintén problémát jelentett: sokan viszolyogtak tőle, hogy az okosvárosi rendszerek által begyűjtött irgalmatlan mennyiségű személyes információ őrzését és felhasználását a Google anyavállalatára bízzák.

Természetesen a koncepciónak számtalan előnye lett volna, hiszen egy olyan környezetet hozott volna létre, amely az alapoktól kezdve a tárgyak internetéhez (IoT) kapcsolódó technológiák hatékony kihasználására terveztek. Nem csak a középületeket, de minden házat úgy építettek volna fel, hogy a későbbiekben kiszolgálhassa a hálózati fejlesztéseket, de az is jó példa, hogy a föld alatt mindenfelé logisztikai alagutak futottak volna a felszíni infrastruktúrát tehermentesítő, önvezető szállítójárművek számára. Az IDEA district tervezésekor ráadásul Torontó jelenlegi károsanyag-kibocsátásánál 85-90 százalékkal kedvezőbb eredményekkel kalkuláltak.

Nem maradunk okosvárosi izgalmak nélkül

Ahogy azonban az Alphabet kifarolt az okosváros-kezdeményezésből, Kínában máris bejelentették, hogy a maguk részéről beszállnak a buliba. A kínai Tencent 320 hektáros (1,3 négyzetkilométeres) fejlesztésbe kezdene egy félszigeten az ország déli partjainál fekvő, 12 milliós Sencsenben, és a The Wall Street Journal beszámolója szerint mindössze hét év alatt építené fel a Net City néven hivatkozott campusát. Az internetes óriásvállalat nem csak saját irodáit, de a dolgozóinak szánt lakásokat, illetve boltokat, iskolákat és más kiszolgáló egységeket is telepít az új kerületbe, amit a washingtoni NBBJ építésziroda tervez.

Az NBBJ referenciái között már szerepelnek a Google, az Amazon vagy a Samsung számára végzett munkák is, így van tapasztalata azzal kapcsolatban, hogy milyen igényeket kell kielégítenie a technológiai nagyvállalatok hipermodern telepein. A megbízást egy 2019-ben kiírt pályázaton nyerték el, megfogalmazásuk szerint pedig egy olyan magasan integrált városi környezetet akarnak létrehozni, amely a számítástechnika vezérelte világban még több szinergiát teremt az emberek között, közelebb hozva egymáshoz a munkát, a családi életet és a szórakozást is. A WSJ szerint a Net City építése még ebben az évben elkezdődik. 

A projekt központi elemei nem meglepő módon a Tencent vállalati létesítményei lesznek, és ezek mellé-köré épülnek a lakónegyedek a hozzájuk kapcsolódó létesítményekkel együtt. A campus kialakításakor a gyalogos és a kerékpáros közlekedést, illetve a tömegközlekedést tekintik elsődlegesnek, és a Net City megfelel az úgynevezett szivacsvárosok kritériumainak is. A kezdeményezést a kínai kormány még 2014-ben indította az egyre gyakoribb árvizek elleni védekezés céljából: a dolog lényege, hogy városi zöld területeknek (akár a zöld háztetőknek) képesnek kell lenniük felszívni a rövid idő alatt lehulló, nagy mennyiségű esővíz legnagyobb részét, az így összegyűjtött vizet pedig hűtésre, öntözésre vagy ivóvízként is használják, ha éppen arra van szükség.

Ennek megfelelően a napi 24 órában aktív közösség hátterét a 30 emelet magas tornyok és a rengeteg zöld terület kombinációja adja majd, a parton mangroveerdővel, az épületekbe integrált napelemekkel, és az okosváros-koncepciónak megfelelően kismillió szenzorral, amelyek folyamatosan monitorozzák majd a környezeti hatásokat. A kommentárok felhívják rá a figyelmet, hogy a Tencent kezdeményezése azoknak a programoknak sorába illik, amelyekben a technológiai nagyvállalatok ingatlanfejlesztőként próbálgatják magukat: az Alphabet mellett például a Facebook is bejelentette egy 20 ezer otthont kiszolgáló új negyed felépítését a kaliforniai Szilícium-völgyben.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.