Persze a címben van egy kis csúsztatás: a kettő együtt sehol sincs a streaminghez képest.

Steamingeltünk és bakelitet hallgatunk 2020-ban, derül ki az Amerikai Hanglemezgyártók Szövetsége, a RIAA (Recording Industry Association of America) jelentéséből. Ebből szemezgettünk néhány érdekesebb információt – és grafikont. Előbbi a globális járvány miatt nem igazán váratlan, utóbbi viszont meglepő. És a számok között van még meglepőbb is: a CD már a bakelittel, hivatalosan vinyl (azaz mechanikusan lejátszható, mikrobarázdás) lemezzel sem veszi fel a versenyt.

A nagy nyertesek: Apple Music + Spotify

A jelentés szerint (teljes terjedelmében innen tölthető le PDF-ben) az amerikai zeneiparban a kiskereskedelem 9,2 százalékkal több bevételt termelt, mint 2019-ben, összesen 12,2 milliárd dollárt. A nagykereskedelem hajszállal elmaradt ettől a növekedéstől: 8,9 százalékkal bővült, így kereken 8 milliárd dollárt termelt.

Abban az ég világon semmi meglepő nincs, hogy a kiskereskedelmi bevételek jelentős része streamingszolgáltatásoknak köszönhető. 2020-ban az előző évi 8,9 milliárddal szemben 10,1 milliárd dollár bevételt termeltek. A streaming teljes térfoglalását vetíti előre, hogy növekedési üteme meghaladja a zeneiparét: éves összevetésben 13,4 százalékkal nőtt. 2020-ban egyébként ez adta az iparág bevételeinek a 83 százalékát. Az előfizetők száma 2019-hez képest nagyon megugrott: míg két éve 60,4 millióan voltak, 2020-ban már 75,5 millióan fizettek elő az USA-ban valamilyen streamingszolgáltatásra (az aktív streaminghallgatók száma több lehet, hiszen vannak olyan előfizetések, melyek jellemzően több készüléken is használhatók egyidejűleg).

A növekedésnek főleg a Spotify és az Apple Music örülhetett: együttesen 7 milliárd dollárnyi bevételt termeltek. A maradék bevételen nagyon sok szereplő osztozik: Amazon, Pandora, de még az olyan szereplőkön keresztül is csordogálnak bevételek a zeneiparba, mint az online fitness szolgáltatások. Az online letöltések a kiskereskedelmi piac 6 százalékát fedik le, és ez a zenefogyasztási forma erősen visszaszorulóban van.

 
RIAA 2020 Report
Infogram


Akárcsak a CD. Utóbbit viszont nem csak a streaming, hanem a bakelit is megeszi kiskanállal reggelire: a RIAA adatai szerint 1986 óta először több bevétel származott a mikrobarázdás lemezekből, mint a CD-kből. Pedig ma már az analóg zenejátszás drága mulatság, kiegészítők sokasága kell már egy alap hangrendszerhez is. A fizikai hanghordozók értékesítése egyébként az ipar bevételeinek a 9 százalékát adta. Ez nominálisan 1,1 milliárd dollár volt 2020-ban, 0,5 százalékkal kevesebb, mint 2019-ben. Ezen az összegen lényegében a CD és a vinyl osztozik. Utóbbinak egyértelmű sikertörténet volt 2020: értékben közel 29 százalékkal lemezt adtak el, mint előző évben. összesen 626 millió dollárnyit. Ezzel szemben a CD-kből származó bevételek 23 százalékkal csökkentek, a tavalyi eredmény így 483 millió dollár lett.

A zenei DVD-k és egyéb adathordozók összességében már szabad szemmel is alig látható részét képviselik a piacnak.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.