A Microsoft hétfőn jelentett be egy új, alapértelmezett módon MI-funkciókkal tervezett PC-kategóriát, ami számos gyártó, így az Acer vagy az Asustek kínálatában is megjelenik majd. A Copilot+ jelölésű személyi számítógépek szállítását június 18-án kezdenék meg ezer dolláros vagy afölötti áron, meghatározó jellemzőjük pedig az a képességük lesz, hogy különféle mesterségesintelligencia-feladatokat lesznek képesek kezelni a felhős adatközpontokhoz való csatlakozás nélkül. Ide tartozik a gépek Recall funkciója is, ami lényegében a Copilot+ PC-ken zajló folyamatok követését és későbbi kereshetőségét biztosítja.
Ahogy a Reuters tudósításából kiderül, a Microsoft várakozásai szerint a fogyasztók már a következő évben 50 millió MI-PC-t vásárolhatnak. Ha figyelembe vesszük a Gartner statisztikáját, amelynek értelmében tavaly 15 százalékos éves csökkenéssel 242 millió PC-t szállítottak világszerte, akkor ez azt jelentené, hogy az új specifikációval tervezett modellek az összes eladott számítógép körülbelül ötöd részét tennék ki. Ehhez persze a vásárlókat is meg kell győzni róla, hogy a Copilot+ gépek által nyújtott élmény igazolja mind az új eszközosztály meghatározását, mind az oda sorolt gépek a MacBook-okra hajazó árazását.
Maradnának a belső íven
A hírügynökség szerint a Microsoft rögtön el is kezdte az Apple elleni offenzívát, bemutatva például, hogy az Adobe képszerkesztő szoftvere gyorsabban fut a saját eszközein. A Microsoft fogyasztói marketingért felelős vezetője ezzel párhuzamosanazt arról beszélt, hogy a közvetlenül a PC-n futó MI-asszisztensek hosszú idő után a legnyomósabb indokot jelentik a meglévő számítógépek lecserélésére. Mint kiderült, az OpenAI legújabb, GPT-4o modellje is nemsokára megjelenik majd a Copilot részeként, lényegesen magasabb teljesítményt biztosítva még az aktuálisan elérhető csúcshoz, a GPT-4 Turbóhoz képest is.
Bár az OpenAI-val való együttműködés lépéselőnyhöz juttatta a Microsoftot az Alphabet-Google-lel szemben, a társaság most úgy stabilizálná előnyét, hogy olyan MI-alapú eszközökkel önti el a piacot, amelyeket a felhasználók tényleg hajlandók lehetnek megvásárolni. Ez a beszámolók szerint nagyon fontos tényező lehet az egyre élesebb versenyben, ahol az OpenAI és a Google is éppen a múlt héten mutatott be meggyőző képességekkel rendelkező MI-asszisztenseket. Az M4-es csipekkel és saját MI-modeljének közelgő bemutatójával pedig az Apple is világossá tette, hogy elkezdte komolyan venni az ilyen irányú fejlesztéseket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak