Ez persze csak az alapár, az extrákért külön kell fizetni. A nagyobb modell minden extrával forintban bőven millió fölött lesz.

Tegnap bemutatta új iPad-jeit az Apple. A nemzetközi szaksajtó szerint azonban a friss modelleknél sokkal érdekesebb a Pro modellekbe kerülő új Arm-alapú M4. A processzor 3 nm-es gyártástechnológiával készült, és kapott egy rendkívül erős neurális feldolgozó egységet (neural processing unit, NPU) is.

A processzorban négy teljesítménymag és hat hatékonysági mag van, és mindegyikbe építettek gépi tanulási feladatokat támogató ML (machine learning) gyorsítót. Van benne egy 10 magos GPU, amely támogatja a hardveresen gyorsított ray tracinget. Ennek előnyei főleg a gyorsabb renderelésben mutatkoznak meg. Az Apple azt állítja, hogy a GPU-ja ugyanazt a teljesítményt hozza, mint egy vékony és könnyű laptop hasonló képességű GPU-ja, ám negyed akkora energiafogyasztással. Az Apple szerint az M4 CPU-ja 50 százalékkal, GPU-ja pedig négyszer gyorsabb, mint az M2.

Az igazi szenzáció azonban az NPU. Az ugyanis 38 TOPS (ezermilliárd művelet/másodperc) teljesítményre képes. A konkurensek ennek a nyomában sincsenek: az AMD Ryzen 8040-es sorozata 16, az Intel Meteor Lake 11 TOPS-ra képes. Az Intel és a Qualcomm is bejelentett ugyan már olyan modellt, amely 45 TOPS-ot is tud majd, de azokra még jócskán várni kell. Az Apple szerint az NPU erősebb bármely AI PC-be szerelt hasonló egységnél.

És amibe az M4 kerül

Az új csip az iPad Prókban debütál. A tabletek, melyek a hátlapi kameráik miatt úgy néznek ki, mint egy túlméretezett mobil (lásd a fenti képet), két kivitelben, 11 és 13 hüvelykes kijelzővel érkeznek, előbbi mindössze 5,3 milliméter, utóbbi 5,1 milliméter vastag – még utóbbi is vékonyabb, mint az eddigi karcsúsági bajnok iPad Nano, amely 6,2 mm vastag. A kisebb modell tömege 440, a nagyobbé 588 gramm.

A készülékek vékonyításának egyik kulcsa az új kijelző. A Pro modellek Ultra Retina XDR-nek nevezett OLED kijelzőt kaptak – az Apple szerint ma ezek a legfejlettebbek a világon. A fejlesztők a magasabb fényerő érdekében csavartak egyet a technológián. A Tandem OLED-nek nevezett technológia állítólag az 1000 nites teljes képernyő-fényerőt is képes támogatni SDR és HDR tartalmaknál, sőt utóbbinál a csúcs az 1600 nit.

És hogy mindez mennyibe kerül? Mint egy izmosabb notebook. Már Magyarországon is előrendelhető mindkét modell. A 11 hüvelykes 10 forint híján félmilliónál, míg a 13 hüvelykes szintén 10 forint híján 650 ezer forintnál indul. A végső ár természetesen függ az egyéb körítésektől, például a tárhelytől és a memóriától. Az alap tárhely 256 gigabájt a maximum pedig 2 terabájt. Az alap memóriamennyiség 8 gigabájt, míg a maximum 16. Egy mobilnetképes 13 hüvelykes modell 2 terabájtos tárhellyel, nanotexturált kijelzőüveggel 1,3 millióba kerül.

Megújult az iPad Air család is. A szintén 11 és 13 hüvelykes kivitelben kapható tabletekbe M2 csip kerül. A modellek legfőbb újdonsága, hogy támogatják a szintén tegnap bemutatott Apple Pencil Prót. Utóbbi kinézetre nem különbözik az előző generációtól, de kapott új funkciókat (60+ ezer forint).

Az Apple megújította a tabletekhez kínált billentyűzetét is. Az új Magic Keyboarddal, ami egyelőre csak az iPad Prókhoz használható, állítólag olyan lesz tableten dolgozni, mint egy MacBookon. Igaz, annyit is kérnek érte, mint egy olcsó notebookért (kb. 150 ezer forint).

Az új iPadek már előrendelhetők. A gyártó május közepén kezdi meg a kiszállítást.

(Illusztráció: Apple)

Konzumer tech

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.