Nem befolyásolták a mesterséges intelligencia generálta tartalmak sem az európai parlamenti, sem az országos választásokat.

Idén mintegy hetven országban döntöttek vagy dönthetnek az év végéig az emberek országuk jövőjéről választásokon. Tavaly még a szakértők azt tartották az egyik legnagyobb kockázatnak, hogy bármelyik választást a feje tetejére állíthatja a mesterséges intelligencia.

Azóta kiderült, hogy még mindig a trollhadseregek jelentik a legnagyobb kockázatot. Egy új kutatás pedig azt is kimutatta, hogy három országban biztos, hogy senki sem bukott vagy győzött az idei választásokon a mesterséges intelligencia miatt. Az MI-vel generált hamis tartalmak nem befolyásolták sem a brit, sem a francia, sem az európai parlament összetételét, állítja a brit Alan Turing Intézet elemzése.

A kutatók négy hónapon keresztül, 2024 májusa és augusztusa között gyűjtötték a három választással kapcsolatban az összes nyilvánosan elérhető információt (elemzések, újságcikkek stb.), amelyek a választások MI-vel történő manipulációjáról szóltak. Csak a kellő mértékű viralitással (szélesebb körben is beszámoltak róla újságírók és/vagy kutatók) bíró információkat elemezték, mivel azok jelentik a legjelentősebb kockázatot a választások biztonsága szempontjából. Persze ez némileg torzított, hiszen azokkal a befolyásolási kísérletekkel nem foglalkoztak, melyek csak lokálisan, szűkebb körben hatottak.

A tanulmány szerzője, Sam Stockwell úgy összegezte a tapasztalatait, hogy az MI-vel kapcsolatos előzetes félelem egyelőre alaptalannak bizonyult. Az Egyesült Királyságban mindössze 16 olyan eset volt, amikor mesterséges intelligencia segítségével létrehozott deep fake tartalmakkal próbálták befolyásolni a választókat. A francia és az EU-s parlamenti választásokon pedig együttvéve 11 esetet találtak csupán. Az utólagos elemzések szerint ezek a kísérletek nem befolyásolták érdemben a választásokat. Az azonban szintén kiderült, és ez hosszú távon igencsak aggasztó, hogy az emberek egyre kevésbé ismerik fel a különbséget a valós és az MI generálta információk között.

Azt hitték el, amiről amúgy is meg voltak győződve

Ugyanakkor Stockwell szerint a mostani eredmények összhangban vannak azokkal a figyelmeztetésekkel, melyek szerint annyira koncentrálunk a választások befolyásolására, hogy közben elsiklunk a demokráciát fenyegető mélyebb és tartósabb veszélyek fölött.

A kutatás szerint az MI-s deep fake tartalmak csak korábbi vélemények, előítéletek, tévhitek megerősítésében voltak hatékonyak. Az emberek szívesen és gyakran is osztották meg a vélekedésükkel megegyező információkat, de a bizonytalan szavazók meggyőzéséhez nem voltak elég hatásosak.

Náluk inkább a régebb óta használt beavatkozási taktikák működtek: kommentszekciók elárasztása botok terjesztette üzenetekkel, influenszerek által terjesztett hamis információk stb. Voltaképpen utóbbiak hatékonysága miatt is van még hátrányban ezen a pályán az MI, értékelte a kutatás állításait a MIT Technology Review-nak a Reuters Institute for Journalism kutatója, Felix Simon.

Nem marad mindig így

A Pittsburghi Egyetem dezinformációs szakértője, Samuel Woolley szerint viszont korai lenne határozott állításokat tenni az MI választásokra gyakorolt hatásáról. Ehhez túlságosan kevés adat áll rendelkezésre. Arról például semmit sem tudunk – és egyelőre eszköz sincs a nyomon követésére –, hogy az MI-alapú dezinformációs kampányoknak milyen elhúzódó hatásai vannak, illetve hogyan hatnak az állampolgári aktivitásra. A politikai szerepet vállalókról MI-vel ma már egyszerű bármilyen hamis képet, infót, sőt hangfelvételt, videót előállítani. Készültek ilyenek a volt brit miniszterelnökről, Rishi Sunakról, és női jelölteket is próbáltak ellehetetleníteni, sőt megfélemlíteni deep fake szexuális tartalmakkal.

Az Alan Turing Intézet elemzése »

Cloud & big data

Az európaiak nincsenek elájulva az autókba költöző mesterséges intelligenciától

Egy felmérés szerint a többség érdekesnek tart bizonyos MI-alapú funkciókat, de sokan kockázatosnak tartják az új technológiát, és extra díjakat sem akarnak fizetni az ilyen szolgáltatásokért.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.