Szeptember elején meglepő nyilatkozatot tett Oroszország elnöke. Vlagyimir Putyin kijelentette, hogy az amerikai elnökválasztáson Kamala Harrisnek szurkol, mégpedig azért, mert elbűvölő a nevetése. A Microsoft internetes fenyegetéseket vizsgáló központjának legújabb jelentése alapján viszont ismét csak megerősítést nyert, hogy a politikusi kinyilatkoztatások és a valóság gyakran két külőn síkon mozognak.
Célpontot váltottak
Redmond biztonsági kutatócsapata az elmúlt hetekben egyértelmű változást észlelt az "orosz befolyásolási műveletek" irányultságában. Ez praktikusan azt jelenti, hogy a feltételezések szerint a Kreml támogatását élvező csoportok, ha nem is villámgyorsan, de reagáltak a republikánusoknál történt változásra, és immár a Harris-Walz párost igyekeznek diszkreditálni.
Az egyik ilyen lejárató célzatú dezinformációs kampányban például Kamala Harrist ábrázoló hamis videót terjesztettek. A meglehetősen jól felépített kamu sztori szerint a politikus 2011-ben cserbenhagyásos gázolást követett el, amiről természetesen azért nem tudni, mert eltussolták az incidenst. A Microsoftnál csak Storm-1516 néven emlegetett trollfarm még egy színészt is felbérelt arra, hogy eljátsza a nemlétező áldozat szerepét, majd az egész történetet egy szintén fiktív hírcsatorna oldalán keresztül igyekezett minél több emberhez eljuttatni a szenzációs leleplezést.
Egy másik Kreml-közeli trollfarm leállt a 2024-es párizsi olimpiai játékokról szóló tartalmak gyártásával, és szintén a demokrata páros esélyeinek rombolására állt át. Az ebből a műhelyből származó egyik hamis felvételen egy New York-i óriásplakát volt látható, amely szerint Harris meg akarja változtatni a gyerekek nemét. Az elsőként a Telegramon közzétett videót továbbosztották az X-en, és néhány óra alatt több mint 100 ezer megtekintést ért el.
A fentiek fényében nem meglepő, hogy a Microsoft jelentése külön figyelmezteti az embereket arra, hogy a novemberi választásokhoz közeledve egyre több dezinformációs célzatú hírbe, anyagba futhatnak. Ezek felismerése pedig az átlagos szavazó számára nem mindig egyszerű, különösen azt követően, hogy a mesterséges intelligencia elmúlt években mutatott fejlődése erős arzenált adott az álhírek terjesztőinek.
Mások is dolgoznak az ügyön
Az amerikai elnökválasztást egyébként nem csupán Oroszországból próbálják befolyásolni. Az FBI már június óta nyomoz annak kapcsán, hogy Iránhoz köthető hekkercsoportok célzott adathalászati akciókkal kezdték támadni a két nagy poltikai párt kampánystábjának tagjait. A Microsoft szintén észlelt az iráni kormányzattal kapcsolatba hozható aktivitást. Erre egy példa volt az a honlap, amely a republikánis elnökjelölt, Donald Trump személyét figurázza ki és támadja.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak