A cégnél egy összetett robotrendszerrel igyekeznek minden használható elemet kinyerni az adatközpontokból kiöregedett winchesterekből. Máshol viszont nem pepcselnek, és egyszerűen szétrázzák az eszközöket.

Napjaink egyik legnagyobb környezetvédelmi kihívása az elektronikus hulladék megfelelő kezelése. Pontosabban annak hiánya, mivel az ENSZ idei jelentése szerint nagyjából ötszörannyival több e-hulladék keletkezik, mint amennyit sikerül bevonni az ellenőrzött feldolgozásba, megsemmisítésbe. Nem csoda, hogy az ügyfelek szemében felelősségteljes vállalatokként megjelenni igyekvő cégeknél kiemelt helyen kezelik ezt a témát.

A Microsoft egyik projektje például a kiöregedett merevlemezek kezelésére koncentrál. Az adatközpontok egyik legfontosabb eleméből világszinten évente minimum 20, de akár 70 millió darabot is nyugdíjaznak, amiből Redmondra nagyjából 1-2 millió jut. A megsemmisítés két fő változata több szempontból is problémás. A beolvasztás és a ledarálás kisebb-nagyobb extra környezeti terheléssel jár, miközben elveszik az értékes alapanyagok (pl. ritkaföldfémek) újrafeldolgozásának lehetősége.

A cég szakembereiből verbuválódott sokszínű csapat egy 2022-es Hackathon-projekt keretében azonban megtervezett egy olyan robotikai rendszert, amely gép látás segítségével önállóan azonosítja az elé kerülő HDD-t, megtalálja a csavarozási pontokat, majd akkurátusan szétszedi és szortírozza az alkatrészeket. Így az adatokat tartalmazó, ezért ledarálásra ítélt lemezkorongokon kívűl minden más elem egyszerűen visszaforgatható a gyártásba.
 


Ahogy a fenti bemutató videón is látszik, a csúcstechnológiai gyártósorra emlékeztető robotkarok, ha nem is villámsebesen, de akkurátusan és fáradhatatlanul bontják elemeire a leselejtezett merevlemezeket, ami jelentős előrelépés ahhoz képest, hogy fém- és műanyagszilánkokra aprítanák a környezre káros elemeket tartalmazó eszközöket. 

Kímélő barbarizmus

Természetesen nem csak a Microsoftnál gondolkodnak a probléma megoldásán. A Garner adatmegsemmisítő cég például egy elsőre meglehetősen vad megoldásra épít: DiskMantler nevű feldolgozó egysége egész egyszerűen és szó szerint darabjaira rázza a használatból kivont merevlemezeket.
 


A folyamat a videó alapján meglehetősen gyors és hatékony. A gyártó szerint mindössze 60-90 másodperc alatt elemjeire esik a feldolgozandó eszköz. A Garner megoldása lényegesen primitívebb alapokon nyugszik, mégis ugyanúgy izolálja például a ritkaföldfémeket. A microsoftos szuperrobotjai ugyanakkor alaposabb munkát végeznek azzal, hogy a legapróbb alkatrészeket is képesek külön válogatni.

(Fotó: Microsoft)

Piaci hírek

Egy Meta elleni gigabírság lehet Margrethe Vestager utolsó nagy gurítása

Az Európai Bizottság a Marketplace miatt akarja megbüntetni a közösségi platformokat üzemeltető céget.
 
Minden törekvés ellenére jobb, ha megbarátkozunk azzal, hogy a nyomtatás velünk marad.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.