Ennek oka az ő esetükben is az időzavar és a teljesítménykényszer lehet, csakhogy sokkal nagyobb problémákat okozhatnak vele.

A The Register múlt pénteken közölt összeállításában két olyan kutatást is szemléz, amelynek megállapításai szerint a generatív mesterséges intelligenciát egyre gyakrabban használják a tudományos publikációk elkészítéséhez. A tudományos cikkek nyelvészeti és statisztikai elemzése (vagyis a szóválasztás vizsgálata az anyagok korpuszában) ugyanis egyértelműen erre utal: az egyik idézett tanulmány, amelyet a University College London munkatársa tett közzé márciusban, a 2023-ban megjelent publikációk legalább egy százalékát tulajdonítja legalábbis részben a mesterséges intelligenciának.

A másik kutatás, amit a Stanford Egyetem munkatársai közöltek áprilisban, ezt az arányt 6,3 és 17,5 százalék közé teszi a témától függően. Mindkét becslés azoknak a szavaknak és kifejezéseknek az előfordulására épül, amelyeket a nagy nyelvi modellek (LLM-ek) gyakran használnak. Az pedig ugyancsak mindkettő szerint megállapítható, hogy néhány ilyen megfogalmazás elterjedtsége alig változott 2019 és 2022 között, 2022-től mostanáig azonban a duplájára nőtt, vagy még annál is nagyobb arányban bővült.

Ebből is megárt a sok

A statisztikák értelében a számítástechnikai és az elektrotechnikai területen szaporodott el leginkább az MI-re jellemző nyelvhasználat, amihez a stanfordi szerzők azt is hozzátették, hogy az általános időzavar és az egyre értelmetlenebb publikációs kényszer ösztönzi az LLM-ek használatát, amelyek kézenfekvő megoldást nyújtanak a teljesítmény növelésére. Hasonló következtetésekre jutott egyébként a pakisztáni FAST magán-kutatóegyetem egyik professzora is, aki ugyancsak márciusban tette közzé egy több száz egyetemista és doktorandusz bevonásával végzett felmérés eredményét.

A mesterséges intelligencia használata persze nem újdonság a kutatási folyamatokban, de azért a változatos felhasználásokkal együtt is általános elvárás, hogy a tudományos cikkeket valódi emberek írják. Az MI-modellek ebben az összefüggésben különös kockázatokat hordoznak, mert gyakran állítanak elő pontatlan szövegeket, sőt időnként nem létező forrásokat és idézeteket is kitalálnak. A stanfordi tudósok ezértarra figyelmeztetnek, hogy a generatív MI ilyen típusú alkalmazása veszélyezteti a tudományos gyakorlat biztonságát és függetlenségét is.

Részletek a The Register oldalán »

Közösség & HR

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.