Egy friss kutatás arra jutott hat évtized tudományos publikációinak és a szabadalmainak vizsgálatával, hogy a nagy pörgésben ritkábban jönnek a meghatározó eredmények.

Lassan magunk mögött hagyjuk az egyre gyorsuló innováció és diszrupció korszakát, ahogy egyre lassabban érkeznek a gondolkodásunkat megváltoztató felfedezések és fejlesztések – állítja a Carlson School of Management docense által vezetett friss kutatás. Az elmúlt évtizedekben megjelent 45 millió tudományos dolgozat és 3,9 millió szabadalom statisztikai elemzése alapján a tudósok arra jutottak, hogy ma már egyre kisebb esély van rá, hogy egy-egy ilyen újítás irányt szabjon az emberiség tudásanyagának fejlődésében.

A Nature oldalán közzétett tanulmányból az derül ki, hogy az 1945 és 2010 közötti tudományos közlések esetében a csökkenés 91,9 és 100 százalék között mozog, míg a szabadalmak területén már 1980 és 2010 között is 78,7-91,5 százalékos visszaesést tapasztaltak. A trend alól pedig a technológiai szegmens sem jelent kivételt, sőt kifejezetten az olyan csoportok közé tartozik, ahol a legmeredekebben jelentkezik az innováció visszaszorulása. Mindez nyilvánvalóan éles ellentétben áll a technológiai iparág saját állításaival.

A kutatást szemléző The Register ezzel kapcsolatban az olyan "divatdiktátorok" paneleit idézi, mint amilyen a KPMG vagy a McKinsey, ahol egyfolytában a diszruptív technológiák fősodorba kerüléséről, a vállalkozások digitális transzformációjának szükségszerűségéről vagy a felforgató erők folyamatos hatásairól beszélnek. A kutatók szerint azonban az adatok nem pontosan ezt mutatják, amennyiben a publikációk és a szabadalmak egyre kevésbé "szakítanak a múlttal", hogy új utakra tereljék a tudományt és a technológiát.

Lassítással lehetne felgyorsulni

Az elemzés ugyanis arra mutat, hogy a fenti minta nem csak általánosan érvényes a különböző területeken, hanem kifejezetten látványos is a különböző idézet- és szövegalapú mérőszámok esetében. Ezt azonban nem a közzétételek minőségének romlásával, a hivatkozási gyakorlatok változásával vagy különböző szakterület-specifikus tényezőkel magyarázzák, hanem azzal, hogy az általuk azonosított lassulás minden bizonnyal a tudomány és a technológia természetében bekövetkezett eltolódást tükrözi.

Mindennek értelmében arra szólítják fel a döntéshozókat, hogy távolodjanak el a "publikálj vagy pusztulj" jelszóval működő kutatási kultúrától, amelyben a siker legnagyobb részben a dolgozatok vagy bejegyzett szabadalmak számán múlik. Ezzel összefüggésben fontosnak tartanák a szervezési stratégiák és a finanszírozási rendszerek átalakítását is, támogatva a tudósok hosszú távú karrierjét. Sok innováció ugyanis abból fakad, ha új ötleteket próbálnak ki, aztán megnézik, hogy mi lesz a dologból; ezzel szemben ha mindenki csak amiatt aggódik, hogy a lehető leggyorsabban tegye közzé a következő publikációját, az nyilván nem segíti a jelentős áttöréseket.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.