Bár eredetileg két évvel korábbra tervezték, de végül összejött az egymilliárdodik Windows 10-es eszköz.
Hirdetés
 

Tegnap a Microsoft végre bejelenthette a sokáig várt mérföldkő elérését: a világon immár több mint 1 milliárd számítástechnikai eszközön fut a cég operációs rendszere, a Windows 10. 

Éljen, éljen!

Bármennyire is csúszott a menetrend, a teljesítmény valóban komoly eredménynek tekinthető, amit igyekszik alkalomhoz illő (pátoszos) körítéssel tálalni a büszke szoftvergyártó. A bejelentés szerint a Fortune 500-as cégek mindegyikénél ott van már a Windows 10.

A blogbejegyzés megemlíti, hogy a korábbi, három évenként érkező frissítési ciklusok helyett ma már évente többször bővül operációs rendszerük funkciókészlete és védelmi képességei. Ez a folyamat még dinamikusabbá válhat a Chromiumra épülő Edge böngésző rendszeres fejlesztésével.

A Microsoft nem felejti el hangsúlyozni a felhasználók fontosságát, akiknek az igényei és érdekei kell hogy vezessék a termékfejlesztést. Igyekezetük alátámasztására a Windows Insider Program sikerességét említik, amely immár több mint 17,8 milliárd tagot számlál.

A Windows 10 elterjedtségét szemlélteti, hogy több mint 80 ezer különböző eszközön fut a program. A laptopok és 2-az-1-ben gépek hosszú listájához összesen ezernél is több gyártó közreműködésére volt szükség. De az operációs rendszer dolgozik olyan extra termékekben is, mint amilyen a Microsoft HoloLens, vagy éppen a cég szórakoztató konzolja, az Xbox.

Ötéves hullámvasút

A Windows 10-et 2015 nyarán mutatták be, és a kezdeti, ingyenes áttérést lehetővé tevő promóciónak hála szép ütemben kezdett megjelenni a gépeken. A debütáláskor a cég tett egy a későbbiek fényében meglehetősen bátor kijelentést, miszerint 2-3 éven belül 1 milliárd eszközre akarják elvinni az új operációs rendszert. Ezt a célt azonban alig egy év múlva már hivatalosan is feladták - nem kis részben azért, mert világossá vált, hogy mobil platformon nincs esély a térhódításra. Az sem segített sokat, hogy bár a szoftver meglehetősen jó kritikákat kapott, a céges felhasználók nem siettek az átállással.

Az első négy hétben 75 millió pc-re installálták a Win10-et, amely 10 hét elteltével 110 millióra, majd fél évvel az indulást követően 200 millióra nőtt. A következő 200 millióra viszont már 8 hónapot kellett várni. 21 hónap kellett az 500 millióhoz, majd az újabb 100 milliók már csak újabb 6-10 hónapos periódusokban gyűltek össze. Ugyanakkor az elmúlt két évben a Windows 10 meglehetősen stabil pályára állt, és hat hónaponta újabb 100 millióval tudta bővíteni táborát. Ebben nagy szerepe volt a Windows 7 idén év elején megszűnő támogatásának is, mivel így már a céges gépek sem lehetett tovább halogatni a rendszerek cseréjét.

A Windows 10 tavaly szeptemberre foglalta el az aktív számítógépek felét, alig három hónappal azt követően, hogy kiöregedő testvére "kitartó ragaszkodása" elleneré ugyanezt elérte házon belül. A legfrissebb adatok alapján három windowsos számítógépből kettőn már a 10-es fut. Minden platformot (pc, mobil, tablet, konzol) figyelembe véve a Microsoft jelenléte 35 százalékos, de ebben benne vannak a régebbi, még működő Windows-verziók is.

Piaci hírek

Kínát robotok tömege segíti a kereskedelmi háborúban

Győztest még korai lenne hirdetni, ha lesz egyáltalán győztese a dolognak, de egyre inkább úgy tűnik, hogy a robotikai versenyben az amerikaiaknak nem sok választásuk lesz az együttműködésen kívül.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.