A Gartner szerint Európában a vállalati beszerzéseket sújtja ugyan az infláció, de növekednek is az IT-büdzsék.

Ha nem erősödnek a régió devizái a dollárhoz képest, akkor a nyugat-európai informatikai vezetők legnagyobb ellensége 2023-ban a vállalati rendszereknél az infláció lesz – nézett bele kristálygömbjébe a Gartner. Az EMEA (Európa, Közel-Kelet, Afrika) régió CIO-i azzal kalkulálnak, hogy jövőre átlagosan 4,4 százalékkal tudnak többet költeni, mint idén. Csakhogy közben az előrejelzések 6,5 százalékos globális inflációról szólnak, és a Gartner is csak 3,7 százalékos bővülést jósol a régióban – alacsonyabbat, mint a globális előrejelzés (5,1 százalék).

A jövő év elsősorban az érett (és általában nagyobb tőkeerővel bíró) piacoknak kedvez. A kutatócég szerint a régión belül Nyugat-Európában lesz a legnagyobb a növekedés. Az idei adatok alapján például eddig az Egyesült Királyság piaca bővül a legerőteljesebben, az év végén várhatóan 8 százalék pluszt lehet elszámolni. Ez nagyon szép növekedés, de a Gartner alelnöke, John Lovelock mindjárt le is hűti a brit lelkesedést. "A brit fontnak az amerikai dollárhoz viszonyított gyengesége miatt ez amerikai dollárban az informatikai kiadások 2,5 százalékos általános csökkenését jelenti" – idézi a kutatót a The Register.

Lovelock szerint a CIO-knak arra kell stratégiát kialakítaniuk, hogy az informatikai szállítók árat emelnek. (A Canalys például a felhőszolgáltatások 30 százalékos drágulását prognosztizálja.) Ezt nem szabad szó nélkül elfogadni. A Gartner arra ösztönzi a CIO-kat, hogy kérjenek részletes, akár számokkal alátámasztott magyarázatot az áremelésre. Ez egy jó kiindulópont lehet ahhoz, hogy valamiféle win-win szituáció alakuljon ki, ahol a tárgyalás nem kizárólag az árról, hanem valamiféle stratégiai partnerség kialakításáról szól.

Mindezzel együtt ilyen időszakban a CIO-k jellemzően ódzkodnak új szerződéseket kötni. Szívesen elodázzák a hosszú távú projekteket, és új szállítókkal sem szeretnek próbálkozni. De ennek nem a büdzsé csökkenése az oka.

Drágább is, szükség sincs rá

A Gartner szerint az EMEA régió országainak a legnagyobb nehézséget az euró dollárhoz viszonyított leértékelődése okozza. Szinte minden eszköz, amit "dollárból" gyártanak, többe kerül euróban, mint dollárban. Már ez is visszafogja a keresletet, ráadásul most nincs is nagy frissítési kényszer, mondta a The Registernek Lovelock. Ez tükröződik az egyes részterületek növekedésén is: az adatközpontokra fordított kiadások várhatóan egy százalékkal, a szoftverekre (benne részben felhőre) 8 százalékkal nőnek – a globális bővülés mindkét területen lényegesen nagyobb (3,4, illetve 11,3 százalék).

Érdekes ugyanakkor, hogy bár Európát sújtja az ukrajnai háború, ami a szállítók szerint erőteljesen rombolja az üzleti bizalmat, az IT-kiadásokra még Kelet-Európában sem volt drámaibb hatással, mint a világ többi részén. Legfeljebb annyit lehet érzékelni, hogy azok az intézkedések, amiket a vállalatok a háború kitörésekor hoztak (pl. az ellátási láncok biztosítása), állandósultak, mondta a brit lapnak a Gartner alelnöke.

Piaci hírek

Az idősebb hazai netezők is fekete öves facebookozók lettek

Egy friss kutatás szerint Mark Zuckerberg hálózata már az 55 évnél idősebb korosztály életében is fontosabb, mint a televízió. A szeniorok online aktivitásában ugyanakkor nagy a nemek közti különbség.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.