A társaság a múlt héten jelentette be repülő robotokkal való házhozszállítás megkezdését, de a teszt helyszínéül választott kisvárosban nem mindenki tapsol örömében.

Az Amazon éppen most mutatta be egy blogposztban jövőre munkába álló, új generációs robotarzenálját, amelyik már az emberi személyzet mellett is önállóan és biztonságosan dolgozó Proteus modellekből áll majd. Ezek szerint a fejlett érzékelő-, navigációs és biztonsági technológiáknak köszönhetően a gépek autonóm módon mozognak az emberek között, vagyis nem kell előre meghatározott munkaterületekre korlátozni az alkalmazásukat, és először a vállalat elosztóközpontjaiban (fulfillment center) a csomagmozgatásra használt, kerekeken guruló rácsos tárolókat tologatják majd.

Az e-kereskedelmi óriás eközben egy más területen is bevetette a robotokat: a múlt héten elindította a Prime szolgáltatáshoz kapcsolódó, repülő drónos kiszállítás (Prime Air) tesztjét az észak-kaliforniai Lockeford városkában, amelyre annak topográfiai és időjárási jellemzői miatt esett a cég választása. Az Amazon fél évvel ezelőtt vette fel a kapcsolatot a néhány ezres település helyi hatóságaival, de ahogy kiderült, a külterületi lakosok közül sokan egyáltalán nem értesültek a tervekről. Ők a The Washington Post riportja szerint a drónok megjelenésétől sem ájultak el, sőt volt, aki már agaggalamb-lövészetet tervez a kis méretű repülőkkel.

A lap arról számol be, hogy az embereknek többféle fenntartásuk is van a drónokkal kapcsolatban. Néhányan a munkájukat féltik, mások a magánélethez való jogaik megsértésétől tartanak, megint mások pedig a vitatott megítélésű tech óriással szembeni bizalmatlanságra hivatkoznak. Volt, aki szerint a repülő robotok megijeszthetik az állatállományt, egészen valamilyen önkárosító dologba hajszolva az állatokat, amire a hőlégballonok esetében egyébként már volt is példa. És persze olyanok is akadtak, akik mindezzel együtt is kíváncsiak az Amazon új megoldására.

A kavarás még egy Amazonra is visszaüthet

Maga a Prime Air eddig nem volt egy kifejezetten zökkenőmentes sikertörténet a 2013-as első bejelentése óta, a problémák a késleltetett bevezetéstől vagy a rossz céges moráltól kezdve egészen a homályos baleseti statisztikákig és egy oregoni tűzesetig terjedtek, amelyet egy lemerült drón okozott. Bár az Amazon egyik képviselője most azt nyilatkozta a Washington Postnak, hogy a repülő eszközök megfelelnek a szövetségi légügyi hatóság biztonsági követelményeinek, azt külön is hangsúlyozta, hogy a Prime Air drónok lelövöldözése törvénytelen cselekedet lenne.

A WP beszámolója egyébként kitér arra is, hogy az Amazon gyakran a háttérben, kódneveket használva és az adótámogatásokról titokban tárgyalva kezdi meg projektjeit, legyen szó adatközpontok, vállalati létesítmények vagy az említett fulfillment centerek építéről. Amikor azonban a szervezkedések kitudódnak, az néha a helyiek makacs ellenállását váltja ki, ahogy az történt már egy denveri külváros, a kanadai határnál fekvő sziget, egy massachusettsi kisváros vagy akár New York Cityt estében, ahol a vállalat egy 25 ezer alkalmazottal működő kampusz felállításától volt kénytelen visszalépni.

Közösség & HR

Nonprofit kontroll alatt marad az OpenAI

A felemás szerkezetű startupnál az ígéretek szerint a nyereség hajszolása mellett egyéb szempontokat is figyelembe vesznek majd a mesterséges általános intelligencia elérését célzó úton.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.