Az Amazon éppen most mutatta be egy blogposztban jövőre munkába álló, új generációs robotarzenálját, amelyik már az emberi személyzet mellett is önállóan és biztonságosan dolgozó Proteus modellekből áll majd. Ezek szerint a fejlett érzékelő-, navigációs és biztonsági technológiáknak köszönhetően a gépek autonóm módon mozognak az emberek között, vagyis nem kell előre meghatározott munkaterületekre korlátozni az alkalmazásukat, és először a vállalat elosztóközpontjaiban (fulfillment center) a csomagmozgatásra használt, kerekeken guruló rácsos tárolókat tologatják majd.
Az e-kereskedelmi óriás eközben egy más területen is bevetette a robotokat: a múlt héten elindította a Prime szolgáltatáshoz kapcsolódó, repülő drónos kiszállítás (Prime Air) tesztjét az észak-kaliforniai Lockeford városkában, amelyre annak topográfiai és időjárási jellemzői miatt esett a cég választása. Az Amazon fél évvel ezelőtt vette fel a kapcsolatot a néhány ezres település helyi hatóságaival, de ahogy kiderült, a külterületi lakosok közül sokan egyáltalán nem értesültek a tervekről. Ők a The Washington Post riportja szerint a drónok megjelenésétől sem ájultak el, sőt volt, aki már agaggalamb-lövészetet tervez a kis méretű repülőkkel.
A lap arról számol be, hogy az embereknek többféle fenntartásuk is van a drónokkal kapcsolatban. Néhányan a munkájukat féltik, mások a magánélethez való jogaik megsértésétől tartanak, megint mások pedig a vitatott megítélésű tech óriással szembeni bizalmatlanságra hivatkoznak. Volt, aki szerint a repülő robotok megijeszthetik az állatállományt, egészen valamilyen önkárosító dologba hajszolva az állatokat, amire a hőlégballonok esetében egyébként már volt is példa. És persze olyanok is akadtak, akik mindezzel együtt is kíváncsiak az Amazon új megoldására.
A kavarás még egy Amazonra is visszaüthet
Maga a Prime Air eddig nem volt egy kifejezetten zökkenőmentes sikertörténet a 2013-as első bejelentése óta, a problémák a késleltetett bevezetéstől vagy a rossz céges moráltól kezdve egészen a homályos baleseti statisztikákig és egy oregoni tűzesetig terjedtek, amelyet egy lemerült drón okozott. Bár az Amazon egyik képviselője most azt nyilatkozta a Washington Postnak, hogy a repülő eszközök megfelelnek a szövetségi légügyi hatóság biztonsági követelményeinek, azt külön is hangsúlyozta, hogy a Prime Air drónok lelövöldözése törvénytelen cselekedet lenne.
A WP beszámolója egyébként kitér arra is, hogy az Amazon gyakran a háttérben, kódneveket használva és az adótámogatásokról titokban tárgyalva kezdi meg projektjeit, legyen szó adatközpontok, vállalati létesítmények vagy az említett fulfillment centerek építéről. Amikor azonban a szervezkedések kitudódnak, az néha a helyiek makacs ellenállását váltja ki, ahogy az történt már egy denveri külváros, a kanadai határnál fekvő sziget, egy massachusettsi kisváros vagy akár New York Cityt estében, ahol a vállalat egy 25 ezer alkalmazottal működő kampusz felállításától volt kénytelen visszalépni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak