Az Amazon 10 éve vásárolta fel a Kiva Systems robotikai céget, ami már akkor jelezte, hogy a kereskedelmi óriásnál kiemelt figyelmet fordítanak az automatizációra. Az azóta eltelt évtized fejleményeit bemutató blogposztban a vállalat jövőre munkába álló új generációs arzenálját is megvillantotta.
A cég szerint nagyon nehéz feladatnak bizonyult olyan robotok megalkotása, amelyek nem a munkások helyett, hanem az emberek mellett önállóan és biztonsági szempontokból is megfelelő módon végzik a dolgukat. A most bemutatkozó Proteus viszont az ígéretek szerint képes megfelelni ezeknek a követelményeknek.
A blogbejegyzés alapján a fejlett biztonsági, érzékelési és navigációs technológiáknak köszönhetően a Proteus képes autonóm módon mozogni az emberek körül, így nem kell biztonsági szempontból előre rögzített területekre korlátozni a munkavégzését. A 2023-ban a vállalat elosztó- és kiszállító központjaiban debütáló eszközöket első körben a fenti videón is látható feladatra vetik be, azaz a hagyományos csomagmozgatásra használt kerekeken guruló rácsos tárolókat (GoCart) hozzák és viszik majd.
A másik újdonság a még csak prototípus formában létező Cardinal, amely egy technológiailag magasan kiművelt robotkar. Az eszköz akár 50 kilós csomagok rakodására is alkalmas. A robot mesterséges intelligenciát és számítógépes látást segítségével választja ki a csomagok közül az éppen sorra kerülő elemet. Felemelést követően leolvassa a doboz címkéjét, majd precízen elhelyezi egy tárolóban. A Cardinal bevetésétől az Amazon a csomagfeldolgozási idő felgyorsítását reméli, mivel az eddigi kétkezi munkát így folyamatos, automatizált feladatvégzéssel lehet kiváltani.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak