Az új tulajdonos a Platinum Equity magántőke-alap, amely több mint 7 milliárd dollárt fizetett a globális disztribútor cégért.

Alig négy év után ismét új tulajdonosa van az évi 47 milliárd dollár forgalmú Ingram Micrónak. Az amerika Platinum Equity magántőke-alap megállapodott a jelenlegi tulajdonossal, a kínai HNA Technologyval, hogy 7,2 milliárd dollárért megvásárolja a globális disztribútor vállalatot. Az ügylet várhatóan 2021 első felére zárul le, miután a HNA Technology részvényesei, valamint az illetékes hatóságok is jóváhagyták.

Jól jártak a kínaiak

Az 1979-ben alapított Ingram Micro, melynek központja a kaliforniai Irvine-ban található, a világ 60 országban van jelen, és jelenleg több mint 35 ezer alkalmazottat foglalkoztat. Több mint kétezer gyártót képvisel, ügyfeleinek száma pedig meghaladja a 250 ezret. A partnerei kiszolgálására hatalmas globális infrastruktúrát épített ki.

"Nagyon jól ismerjük az Ingram Micrót és az ágazatot, és több mint egy évtizede vagyunk jelen befektetőként a technológiai és informatikai disztribúciós és megoldási szektorban" – idézi a felvásárlásról kiadott közlemény Jacob Kotzubei-t, a Platinum Equity partnerét. A tulajdonosváltás egyelőre nem érinti a disztribútor cég menedzsmentjét. A közlemény szerint az ügylet lezárása után is Alain Monié irányítja majd a vállalatot, melynek székhelye is marad Kaliforniában.

Az Ingram 2016-ban került kínai kézbe, miután az amerikai cég felvásárolta egyik konkurense, az RRC Group közép-európai operációit. A HNA szinte ezzel a felvásárlással egy időben került birtokon belülre.

Mint annak idején a Bitport is megírta, akkor egy olyan vállalat lett a disztribútor cég tulajdonosa, amely korábban főleg a szállítmányozás és a logisztika területén volt érdekelt, a csoport egyik zászlóshajója például a Hainan Airlines légitársaság volt.

A kínai felvásárlást sokan azzal hozták összefüggésbe, hogy az is része azoknak a kínai gazdaságpolitikai törekvéseknek, melyek célja, hogy az ország növelje súlyát a globális technológiai iparban. Akkor a kínai vállalatok óriási tőkével jelentek meg az akvizíciós piacon. 2016 elején például másfél hónap alatt közel annyit költöttek (24 milliárd dollár) technológiai cégek felvásárlására, mint az előző évben összesen.

Az elszántságukat jól mutatta, hogy akkor például szinte visszautasíthatatlan ajánlatot tettek az Ingram részvényeseinek: 39 százalékos felárat, összesen 6 milliárd dollárt kínáltak a részvényekért. A disztribútor által képviselt cégek sem berzenkedtek, akkor ugyanis még nagyon remélték, hogy egy kínai tulajdonban lévő disztribútor céggel jobb lehetőségeik lesznek a kínai piacon.

Színes portfólióba kerül

Az új tulajdonosnak színes a portfóliója. Van benne olasz borászattól az élelmiszeripari és elektronikai, szállítmányozási, ingatlanüzemeltetési cégig szinte minden. Erős a technológiai portfóliója is. Az utóbbi három év beszerzései között van például a Cision nevű, PR- és marketingkommunikációs szoftvereket fejlesztő vállalat, az egyedi üzleti szoftvereket gyártó DCA Services vagy a börtönöknek különféle kommunikációs és fizetési megoldásokat szállító Aventiv is.

A közlemény szerint az Ingram Micro a globálisan gyorsuló digitalizációs törekvések miatt jó befektetés lesz. Ráadásul az új tulajdonos jelentős növekedési potenciált is lát a vállalatban, amit további fúziók és felvásárlások révén gyorsítani is igyekszik majd.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.