Múlt héten jelentette be az Ingram Micro, hogy felvásárolja az RRC kelet-közép-európai divízióját, az RRC CEE-t. Az amerikai vállalat közleménye szerint a felvásárlás a magyar mellett érinti a lengyel, a szerb, a román, a cseh, a horvátországi, a szlovéniai, a macedóniai és az albániai operációt is.
Az Ingram Micro a térségben a felvásárlástól mintegy 250 millió dollár forgalomnövekedést vár. A felvásárlást a szükséges hatósági jóváhagyások után várhatóan a második negyedévben zárják le. A közlemény szerint a felvásárolt operációk vezetősége csatlakozik az Ingram Micróhoz.
Arccal a vállalati piac felé
A magyar piacon jelenleg is az Ingram Micro a legnagyobb dusztributor, 2014-ben nettó árbevétele 33,5 milliárd forint volt. Az RRC árbevétele ugyancsak 2014-ben ennek mintegy harmada volt, 12,5 milliárd forint. Ugyanakkor a magyar leányvállalat az RRC Groupon belül komoly súllyal bírt, a csoport teljes árbevételének mintegy 11 százalékát adta, jobban teljesített, mint például a hasonló méretű, de némileg fejlettebb piacú Csehország. A csoport bevételeinek zömét azonban az orosz piac adta. A csoport nem értékesített része – zömében a szovjet utódállamokban működő operációk (Ukrajna, Kazahsztán, Azerbajdzsán stb.) – adták az RRC bevételeinek több mint felét.
A felvásárlással az Ingram Micro több, elsősorban nagyvállalati termékcsoport disztribúcióját is megszerzi. Az RRC tavaly tavasszal csoportszintű megállapodást kötött a Hitachi Data Systemsszel, melynek keretében elsősorban a japán gyártó tárolómegoldásait kínálja. Ősszel pedig az IBM-mel kötöttek disztribúciós szerződést a gyártó teljes portfóliójára, amivel hardverszállítóból IBM-megoldásszállítóvá lépett elő. Az RRC 9 főből álló dedikált IBM-es szakértői csapatot is felállított a megállapodás aláírása után.
Az Ingram Micro a felvásárlással a korábbinál sokkal nagyobb súllyal lesz jelen a nagyvállalati piacon, hiszen így a kezébe kerül az IBM mellett például az EMC és az Avaya termékek disztribúciója is, illetve bővítheti a Cisco- és Zebra-termékeket tartalmazó portfólióját.
Az RRC Hungary felvásárlásról kiadott közleményében Virágh Attila, a cég vezetője, úgy fogalmazott, hogy az akvizíció mindkét félnek hatalmas előrelépés lesz. Az RRC-nél rengeteg tapasztalatot, ismeretet felhalmoztak, melyet az Ingram Micro szervezetében is tudnak hasznosítani. Virágh többek között a hozzáadott értékre épülő modellt, a széles ügyfélbázist, a piaci részesedést és a kapcsolati tőkét emelte ki. A közlemény szerint a vállalatok minden képviselt terméket és szolgáltatást továbbvisz a közös szervezetben, és minden munkatársra számítanak az egyesülés után is.
Az Ingram Micro a világ egyik legnagyobb globális disztribútora, amelynek papírjai a New York-i tőzsdén forognak. Jelenlegi piaci értéke 4,3 milliárd dollár. Éves árbevétele 43 milliárd dollár körül alakul. A vállalat az elmúlt években világszerte több céget is felvásárolt, de már nem csak konkurens disztribútorokra hajt. 2014-ben például beszállt a Parallels Inc. nevű magánvállalkozásba egyfajta nyitásként a felhős szolgáltatások felé.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak