Az Európai Bizottság egy éve állapodott meg a nagy internetes szolgáltatókkal a szélsőséges tartalmak elleni lehető leghatározottabb fellépésről. Az évfordulóra készített elemzés szerint Magyarországon folyik a leghatékonyabb munka.

Tavaly májusban a Facebook, a Microsoft, a YouTube (Google) és a Twitter is elkötelezte magát a többek között a szélsőséges tartalmak gyors eltávolítását megkövetelő magatartási kódex mellett, melyet az Európai Bizottság jegyez. A nagy nekibuzdulást azonban lassabban követték tettek, ezért az illetékes biztos nagyjából fél évvel később egészen egyértelmű fenyegetést intézett a cégeknek címezve. Utóbbit egy gyors közös közlemény követte a cégek részéről, amelyben hatékony és közös fellépést ígértek. A kódex egyéves évfordulójára kiadott jelentés szerint, most már elég jól működnek a dolgok.

Egész jól olajozott gépezet

A magatartási kódex aláírásával az informatikai társaságok azt vállalták, hogy az illegális gyűlöletbeszédre vonatkozó érvényes bejelentéseket lehetőség szerint 24 órán belül felülvizsgálják és indokolt esetben letiltják, vagy megszüntetik az ilyen tartalmakhoz való hozzáférést az európai jogszabályokat átültető nemzeti jogszabályok alapján.

Ugyan az egynapos határidőt nem sikerül feltétlen tartani, de azt a jelentés is elismeri, hogy nagy előrelépés történt az ügyben. A káros tartalmat kifogásoló bejelentések 24 órán belüli felülvizsgálata a korábbi 40 százalékról 51 százalékra nőtt, a bejelentett tartalmak közel 60 százalékát törölték uniószerte az elmúlt évben.

A jelentett tartalmak eltávolítási arányának változása platformok szerint (Forrás: EU)


A korábbihoz képest az informatikai cégek jobban kezelték a polgároktól érkező bejelentéseket. A bizottság kiemelte, a Facebook az egyetlen olyan vállalat, amely teljes egészében elérte a napi bejelentések felülvizsgálatát. A többi platform esetében az eltávolítási arányok azonban alacsonyabbak maradtak abban az esetben, amikor egy értesítés a nyilvánosságtól származott.

A vizsgálat azt mutatta, hogy amíg a Facebook rendszeres visszajelzést küld a felhasználóknak arra vonatkozóan, hogy értékeléseket küldjenek, a jogellenes tartalom eltávolítására irányuló megközelítések nagyfokú eltérést mutatnak - legyen az a terrorizmus, a gyűlöletbeszéd, a gyermekek szexuális bántalmazása vagy a szellemi tulajdonjogok megsértése - az egyes platformokat működtető vállalatok körében.

Ebben speciel eminensek vagyunk

Sokszor nem büszkeség vezetni az európai rangsort (például az öngyilkosságok arányát tekintve), ám ezúttal össznemzetileg kihúzhatjuk magunkat, mert hazánkban az internetes felületeken megjelent jogellenes gyűlöletbeszédet tartalmazó bejegyzések 94,5 százalékát távolították el a szolgáltatók. Ez a 24 vizsgált uniós tagállam közül a legmagasabb arányt jelenti.

A jelentett tartalmak eltávolítási aránya országok szerint (Forrás: EU)

Közösség & HR

Rengeteg személyes adatot lophattak el francia kórházakból

A támadók szerint több 1,5 millió ember adatai vannak náluk, ennek felét pedig a híradások szerint már áruba is bocsátották.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.