Idén a különböző formában összecsukható és szétnyitható mobiltelefonok forgalma idén elérheti a 13,5 millió darabot - véli legújabb elemzésében az IDC. Az amerikai piackutató szerint az idei 66,6 százalékos lendület egy része megmarad az elkövetkező időszakban is, és az egyelőre különlegesnek számító kialakítás egyre komolyabb tényezővé válik az okostelefonos szektorban.
Miközben tavaly még jóval 10 millió alatt maradt a hajlított kijelzővel szerelt telefonok szegmense (az IDC 8,1 millió eladott készüléket regisztrált 2021-ben), négy év múlva már 41,5 millióra gyarapodhat ez a csoport. Amennyiben a piackutató üveggömbje pontosnak bizonyul, az éves átlagban közel 40 százalékos növekedési ütemet jelent a 2022-től 2026-ig tartó időszakban.
Ahogy a fenti táblázatból kitűnik, mindeközben a hagyományos okostelefonok iránti érdeklődés majdhogynem stagnálni fog az előttünk álló években: az IDC átlagosan mindössze 1 százalékos éves növekedéssel kalkulál. A nagy tempókülönbség miatt az összecsukható mobilok részesedése néhány év alatt a mérhetetlenül kicsiből az egészen jól látható szeletig hízik. Ettől függetlenül a 2026-ra várt 41,5 milliós forgalom is csak szűk 3 százalékos arányt jelent majd, azaz arról nem lehet beszélni, hogy ezek a típusok teljesen leváltanák az eddig megszokott kialakítást.
Egyelőre a Samsung van nyerésben
Az IDC jelentése sem felejti el megemlíteni a Samsung szerepét a terület látványos növekedésében. A dél-koreai gyártónál az áttörést a tavaly bemutatkozó Galaxy Z Fold 3 és a Z Flip 3 hozta. Ezek a készülékek már egyértelműen pozitív fogadtatásra találtak a fogyasztóknál, azaz nem volt hiábavaló végigjárni a technikai gyerekbetegségekkel, csúszásokkal és kínos beismerésekkel kikövezett tanulási utat. A Samsung kitartása a lendületbe jövő réspiacon meggyőző dominanciát eredményezett, amelyet azonban meg is kell tartani. Ehhez jó alapot adhat a hajtogatható telefoncsalád 4-es generációjának nyári debütálása. Az új széria ugyanis az IDC szakértői szerint a tavalyinál is komolyabb keresletet teremthet.
A játszma azonban még csak most indul be igazán. A Samsung sikerét más Androidban érdekelt gyártók is igyekeznek lemásolni, és ennek megfelelően folyamatosan próbálkoznak különböző új megoldásokkal. Arról nem is beszélve, hogy a különleges szegmenst alapjaiban mozgathatná meg az Apple régóta emlegetett, de egyelőre csak egyre húzódó belépése a területre.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak