Csökkenő bevétel és EBITDA, javuló nettó eredmény jellemzi a Magyar Telekom harmadik negyedévét.

A Magyar Telekom hazai klasszikus távközlési szegmensei a szeptemberben zárult harmadik negyedévben is hozták a jobbik formájukat, főleg a tévés és a mobil üzletág, utóbbi 4 százalékkal nagyobb bevételt generált. Így alapvetően nem rajtuk múlott az erre az időszakra kimutatott 800 millió forintos bevételcsökkenés. A csoportszintű forgalom az elmúlt negyedévben összesen 157,5 milliárd forint lett.

A lányok nem angyalok

A gyengébb bevételi teljesítmény javarészt a kiemelt üzleti ügyfeleknek távközlési és infokommunikációs szolgáltatásokat, valamint rendszer-integrációs feladatokat végző hazai leányvállalatnak köszönhető. T-Systems Magyarország bevételei 5,4 milliárd forinttal maradtak el az előző év hasonló periódusától. A 17 százalékos (a csoporton belüli elszámolásokat kiszűrve 10 százalékos) csökkenést a negyedévről tartott sajtótájékoztatón Szabó János gazdasági vezérigazgatóhelyettes a kiemelkedő projektek elmaradásával magyarázta. A nagy üzletek hiánya az eredményre méginkább rányomta a bélyegét. A T-Systems esetében a kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény, azaz az EBITDA 2,6 milliárd forinttal romlott, ami éves összevetésben komoly, 57 százalékos csökkenésnek felel meg. 

A macedón és a montenegrói érdekeltségek termelik meg a Telekom teljes bevételének és EBITDA-jának a 20-25 százalékát. A vezérigazgatóhelyettes véleménye szerint az ottani piaci környezet egy ideje már a negatív trendet erősíti, ezzel magyarázható a 9, illetve 2 százalékos forgalomcsökkenés. EBITDA tekintetében ott azonban már nem egyértelműen rossz a helyzet, hiszen Macedóniában 12 százalékos erősödés volt, míg Montenegróban is mindössze 1 százalékkal maradtak el a tavalyi negyedév számaitól.

A végkielégítések hatása az EBITDA-ra

A korábban bejelentett nagyarányú leépítések következményeként a harmadik negyedévben 2,8 milliárd forinttal nőttek a személyi jellegű kiadások, amelyeknek szerepe volt abban is, hogy a csoportszintű EBITDA 5,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, 49,2 milliárd forint lett. A társaság részvényeseire jutó nettó eredmény viszont 9,3 milliárd forintról 10,7 milliárd forintra nőtt, mivel az EBITDA csökkenését ellensúlyozta az értékcsökkenési és amortizációs költségek valamint a nettó pénzügyi költségek csökkenése.

A CAPEX beruházási keret 63,8 milliárd forinttal csökkent a tavalyi első kilenc havi 117,4 milliárdról. A különbözet jelentős részét az újonnan megvásárolt frekvencia licencekre fordította a Telekom.  

Az új frekvenciák díja szerepet játszott a nettó adósságállomány növekedésében is, ami  a 2013 szeptember végi 368,2 milliárd forintról 418,4 milliárd forintra nőtt idén szeptember végére, úgy hogy ebben még nem szerepel a jövőbeni éves frekvencia díjak jelenértékének aktiválása. Erre az idei utolsó negyedévben kerül sor.

Mi számít extraprofitnak?

Szabó János a negyedév értékelése kapcsán kitért a csoportot és az ágazatot manapság befolyásoló három aktuális témára is. Elsőként a frekvenciatendert említette, amelyben szerinte sikerült a további 15-20 éves beruházásokhoz szükséges frekvenciakészletet megszerezniük. Emlékeztetett rá, hogy a társaság igyekezett ezeket mielőbb aktiválni, így ma már elmondható, hogy a 4G-s lefedettség kevesebb mint 50 százalékról 73 százalékra nőtt a Telekom hálózatán belül, ami 2015-re pedig már elérheti a 93 százalékot is. Jelenleg 1300 hazai településen van telekomos 4G-s lefedettség és 314 ezer ügyfél használ már erre épülő LTE-szolgáltatáscsomagot.

Kitért a napokban visszavont internetadó kérdésére is, hozzátéve, hogy hiba a kormányzati kommunikáció szerint extraprofitként elkönyvelni a Telekom tavalyi 32 milliárd forintos eredményét, mivel a cégcsoport ennek a sokszorosát mintegy 170 milliárd forintot fizetett be adóként, beleértve a 31 milliárd forintos távközlési adót. Megjegyezte, hogy az iparág még mindig nagy beruházások előtt áll, mind a vezetékes, mind a mobil hálózatban, amit a nyereségéből finanszíroz.
Végül ismételten megerősítette, hogy a tavalyihoz hasonlóan a 2014-es év után sem fizet osztalékot a társaság.

Piaci hírek

Adattal foglalkozik és informatikai vezető? Szekérderéknyi pénzt szakíthat

Átlag fölött nőtt azoknak az informatikai vezetőknek a befolyása – meg persze a felelőssége és a kompenzációs csomagja is –, akik a vállalatok adatait kezelik.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.