A nagy technológiai vállalatok lassítják vagy jegelik a munkaerő-felvételt, így a kevésbé menő cégeknek is javulnak a toborzási lehetőségei. De továbbra sem mindegy, mit kínálnak.

Bár a gazdasági recessziótól való félelem a technológia szektorban is érződik, tehetséges informatikusból most sincs elegendő. Az, hogy a menő globális cégek visszafogták a toborzási tevékenységüket, csupán annyit jelent, hogy végre a kisebb, vagy a munkaerőpiacon kevésbé látható – jellemzően nem informatikai – vállalatok is nagyobb lehetőségeket kapnak a munkaerőpiacon: jobb eséllyel tudnak képzett, innovatív gondolkodású informatikusokat szerezni, ha...

Igen, van egy nagyon fontos kritérium: ha képesek kielégíteni a munkavállalók alapelvárásait. Egy német tanácsadó cég, a 4C GROUP a Müncheni Műszaki Egyetemmel (Technischen Universität München) közösen összeszedte a ma fontos tényezőket, melyeket a Computerwoche ismertetett. (Tekintettel a német vállalatok súlyára a magyar gazdaságban, valószínűleg sok magyar munkavállaló fog találkozni ezzel a szemlélettel.) A tanulmány szerzői olyan magasan képzett, két-öt éve pályán lévő fiatal informatikusokkal készítettek mélyinterjúkat, akik nem az IKT-iparban dolgoznak kurrens szakterületen.

A mélyinterjúk alapján érdekes rangsor alakult ki a preferenciáikról. A legfeltűnőbb talán az, hogy mennyire sokadlagos kérdés a bér. Bár hozzá kell tenni: európai viszonylatban Németországban eleve magasak az informatikusi fizetések.

A lelkem (nem) a vállalatot illeti meg...

A német rangsorból egyértelműen látszik, hogy a fiatalok számára a legfontosabb szempont volt, hogy értelmes munkát végezzenek. Konkrétabban ez azt jelenti, hogy nem akarnak egy bármikor cserélhető fogaskerékké válni, hanem olyasvalakivé, aki érzékelhetően hozzá tud járulni a vállalat üzleti céljaihoz, és ezáltal mások életét is jobbá tudja tenni.

Ezzel szorosan összefügg a személyes cél: a munkát nem pénzkeresetnek, hanem az önmegvalósítás terepének tartják. Ezért is fontos számukra, hogy olyan feladatokat kapjanak, amely intellektuálisan kielégíti őket, változatos és kihívást jelent.

Az involválódásnak a vállalat céljaiba azonban vannak határai. A harmadik helyre ugyanis a munka és a magánélet egyensúlya került. Nem elvárás a home office, de a rugalmas munkavégzés, hibrid munkavégzés igen, ahogy a vállalat családbarát hozzáállása is.

Ugyanez igaz a személyes karrierre lehetőségére is. Nem csak adni akarnak, hanem kapni is: új kompetenciákat, új ismereteket, hard és soft skilleket egyaránt. Alapvető, hogy a mostani fiatalok gyors karrierben gondolkodnak. Azaz fontos választási szempont, hogy milyen gyors előrehaladást remélhetnek egy adott munkahelytől.

És ha mindezek rendben vannak, kerül csak mérlegre a juttatási csomag. Pedig egy pályája elején tartónak talán még fontosabb a fizetés, mint egy középkorú szakembernek, aki az alapvető életkörülményeit már megteremtette (lakhatás, család stb.). A tanulmány szerint itt nagyon fontos, hogy a vállalat a juttatásoknál kellő rugalmasságot tanúsítson, és legyen képes a munkavállaló igényeihez leginkább közelítő mixet biztosítani a béren kívüli juttatásokból. Ha ezek személyre szabhatók, azt a fiatal munkavállalók nagyra értékelik.

Az úgynevezett vállalati kultúra is fontos

Vannak olyan tényezők, melyek szintén fontosak, de csak akkor válnak hangsúlyossá, ha az elsődleges kritériumok közül valamelyik nem teljesen gömbölyű. A legmegfoghatatlanabb és kívülről a legnehezebben megítélhető objektíven a vállalati kultúra és vállalatirányítás minősége. A pályázók ettől függetlenül megfogalmazzák, hogy mire vágynak: fiatalos, laza, agilis és eredményorientált csapatban szeretnének dolgozni egy olyan vállalatnál, amely nyitott, megbecsüli a munkatársait, díjazza az egyéniségeket, és legalább ugyanolyan mértékben lojális az alkalmazottaihoz, amilyen lojalitást elvár tőlük. Ha egy vállalat hozza ezeket az elvárásokat, javul a munkaerő-megtartó képessége. Ha nem, akkor magas lesz a fluktuáció.

Emellett szerepet játszhat olyasmi is, mint a munkahely megközelíthetősége (ha be kell járni, akkor értelemszerűen minél közelebb van a lakóhelyhez, annál jobb), a vállalat etikus magatartása és annak átlátható megjelenítése, sőt a vállalatméret is. A nem IT-vállalatok esetében ugyanis a vállalatméret és a szervezet informatika érettsége összefügghet: egy 10 fős üzemnek egyszerűen nincs szüksége olyan fokú informatizáltságra, mint egy több ezer főt foglalkoztató gyártóvállalatnak.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.