A különböző munkákért kapható átlagfizetés részben azzal is összefügg, hogy egy adott ország mennyire vonzó célpont az IT-outsourcingban gondolkodó cégek számára.

Régóta létezik, és minden adminisztratív nehézség ellenére a pandémia óta hatalmasra is duzzadt a nemzetközi informatikusi munkaerőpiac. Ezt mindenekelőtt a nagy nyugati cégek generálják, melyek például az IT-fejlesztéseik kiszervezésével igyekeznek javítani a hatékonyságukon.

Bár az outsourcingnál kiemelt szempont a spórolás, más megfontolások is vezérlik a cégeket: így pótolják például a belső kompetenciák hiányát, vagy bizonyos tevékenységek kiszervezésével szabadítanak fel belső erőforrásokat a core tevékenység támogatására. A Hackernoon friss felmérése szerint a cégek az outsourcing célpontok megválasztásánál figyelembe veszik az adott ország munkaerőpiaci kínálatát (fejlesztők felkészültsége), az átlagos fejlesztői béreket (pl. óradíj), a politikai stabilitást (lásd az Ukrajnába dúló háború hatását a globális munkaerőpiacra), de számít a kulturális "kompatibilitás", mennyien beszélnek angolul, illetve hogy mekkora az időzónák közötti eltérés a megrendelő és a szolgáltató között.

Közép-Kelet-Európában Románia a legvonzóbb hely

A fontosabb szempontokat figyelembe véve a Hackernoon szerint jelenleg egyértelműen Ázsia a legjobb kiszervezési célpont. Kínában óriási a munkaerőpiac, mintegy 7 millió fejlesztőből lehet válogatni. Jelenleg az outsourcing-igények kétharmadát Kína szolgálja ki, még mindig viszonylag alacsony bérszínvonalon. Hátránya, hogy mindössze a lakosság 0,9 százaléka beszél angolul.

Többek között ez utóbbi adja India előnyét, amely egyre népszerűbb célpont lesz. A fejlesztők lényegesen olcsóbbak, mint Kínában, és sokkal többen beszélnek angolul (a lakosság ötöde).

Egyre fontosabb szereplő Mexikó, különösen az észak-amerikai cégeknek (több mint 100 ezer, kínai bérszínvonalon dolgozó fejlesztő), Malajzia (olcsó fejlesztők, széles körű az angoltudás) és Szingapúr. Utóbbi különösen érdekes hely: a munkaerő 41 százaléka nő, az angol nyelvtudás pedig általános (83 százalék beszél angolul), fejlettségéhez képest pedig olcsó a munkaerő. Nem véletlen, hogy rengeteg ázsiai adatközpont-üzemeltető a városállamban rendezkedett be.

Az EU-tagállamok az outsourcingért folyó versenyben nem igazán rúgnak labdába. Illetve egy ország igen: Románia. Főleg a nyugat-európai cégek foglalkoztatnak előszeretettel román fejlesztőket. A kutatás szerint keleti szomszédunknál több mint 100 ezer fejlesztő dolgozik. A kiszervezés átlagos költsége 30-60 USD óránként. Az együttműködéseket nyelvi problémák sem nehezítik, az ország lakosságának közel harmada beszél angolul.

Maradtak a hatalmas különbségek

A kiszervezés intenzív megjelenése általában erős keresletet generál a munkaerőpiacon, így felfelé húzza a béreket: Kínában például magasabb a fejlesztők átlagbére, mint Magyarországon. Elméletileg volt rá esély, hogy a legfejlettebb és a fejlődő országok közötti jelentős különbségek a pandémia alatt csökkenjenek a beindult távmunka miatt, egyelőre azonban kevés jele van a kiegyenlítődésnek. (Tegyük hozzá: az ilyen felmérések pontatlanok, jellemzően önbevalláson alapulnak, így adataik csak a nagyságrendek és arányok megrajzolására alkalmasak.)

 
CodeSubmit: Fejlesztői átlagfizetések, 2022H1
Infogram

A CodeSubmit friss adatai szerint továbbra is az USA-ban a legmagasabbak a bérek, az éves átlag 110 140 dollárt. (Valószínűleg emiatt is az USA vállalatai a legnagyobb kiszervezők, a globális IT-outsourcing piac 84 százalékát az USA-ból kiszervezett tevékenységek adják.) Az amerikai szintet Svájc tudta megközelíteni (97 518 dollár), utána viszont nagy szünet jön. A harmadik helyezett Izraelben "csak" 71 559 dollárt, a negyedik Dániában 63 680, az ötödik Kanadában pedig 61 680 dollárt számoltak. Az Egyesült Királyságban, melynek technológiai piaca megszenvedte a brexitet, jelenleg 55 275 dollár az átlagos fizetés.

A legrosszabb kereseti lehetőségeket Nigéria nyújtja, az átlag mindössze évi 7 225 dollár, ennél azonban sokkal érdekesebb, hogy az outsourcing egyik fontos célpontjának számító Indiában csak 500 dollárral magasabb: 7 725 dollár. Hozzájuk képest egy ukrán vagy egy lengyel fejlesztő krőzusnak érezheti magát a 22 348, illetve 22 740 dolláros fizetésével.

Az adatok alapján a magyar fejlesztők is a mezőny második felében, végén kullognak: a CodeSubmit 22 353 dolláros átlagot mért. A vizsgált európai országok közül csak háromban fizetnek rosszabbul: a már említett Ukrajnában, Görögországban (21 314 dollár) és Bulgáriában (17 461 dollár).

Régiónkban egyébként Észtország a legjobb hely a fejlesztőknek: 52 816 dolláros átlaga közel két és félszer magasabb a magyarnál, de meghaladja a német és a brit fejlesztői átlagfizetést is.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.