Nem csak az olaj, a gáz és a különböző ipari nyersanyagok hiányoznak, hanem a fehérorosz és ukrán programozók által írt kódok is. Legalább 200 ezer programozó esik ki a globális piacról.

Le fog maradni Németország IT-ipara az innovációban, kongatta a vészharangot egy német startup, a Billwerk vezetője a hétvégén a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) online kiadásában. Bár a gyártóipar visszaesése látványosabb – a német autóipar zászlóshajói a múlt héten egymás után jelentették be, hogy az orosz-ukrán háború miatt több üzemükben leáll a termelés –, most az is kiderült, az IT-szektor is erősen függ az ukrán és fehérorosz IT-ipartól. Sőt, a stratupper szerint német versenyképesség egyik kulcsa épp az volt, hogy bérmunkában fejlesztettek Ukrajnában és Fehéroroszországban.

A holland Daxx, amely szoftverfejlesztési projektek Kelet-Európába történő kiszervezésével foglalkozik, 200 ezerre becsüli az ukrán fejlesztők számát. Kelet-Európában ennél nagyobb fejlesztői kapacitás csak Oroszországban van. De érdekes módon a német cégek Minszkben is jól érzik magukat. A FAZ-nak nyilatkozó startupper szerint Minszkben nagyon jó az informatikai ipar. Az oktatás elég jó, sőt bizonyos aspektusai jobbak, mint Németországban, miközben a munkaerő sokkal olcsóbb.

A különbség korábban brutális volt, egy 2005-ös felmérés szerint a fehéroroszországi és ukrajnai bérköltségek a németországiaknak mindössze 11 százalékát tették ki, idézi fel a lap. Ráadásul a kormányok adókedvezményekkel ösztönözték, hogy a nyugati szoftvercégek náluk dolgoztassanak. A fejlesztők pedig szerették a német cégeket, mert messze a helyi átlag fölött lehetett náluk keresni.

2020-ban néhányan már észbe kaptak

Ezt a kölcsönösen előnyös "nearshoring" bizniszt a 2020-as fehérorosz választások és az azt követő események (tüntetések, Alekszandr Lukasenka brutális fellépése az ellenzék ellen stb.) borította: sok fejlesztő elhagyta az országot. Sok német cég ezért a minszki telephelyét felszámolta vagy visszafejlesztette – a Billwerk is átköltözött Lengyelországba.

A Billwerk csak egy viszonylag kis startup, és még időben érzékelte a kockázatok emelkedését. De olyan globális cégek is jelentős fejlesztői kapacitást kötöttek le a mostani háború érintette három országban, mint a Mercedes, melyek viszont nehezebben mozdultak.

A vállalatok most elsősorban azzal vannak elfoglalva, hogyan mentsék ki az alkalmazottaikat, így az ottani projektek jellemzően le is álltak. A kimentés persze nem egyszerű – például a fejlesztők közül sokan 30 évnél fiatalabbak, azaz hadkötelesek –, egy német stratupszövetség, a Bitkom arról számolt be, hogy vannak cégek, melyek ukrán alkalmazottaik egy részét elengedték.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.