Le fog maradni Németország IT-ipara az innovációban, kongatta a vészharangot egy német startup, a Billwerk vezetője a hétvégén a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) online kiadásában. Bár a gyártóipar visszaesése látványosabb – a német autóipar zászlóshajói a múlt héten egymás után jelentették be, hogy az orosz-ukrán háború miatt több üzemükben leáll a termelés –, most az is kiderült, az IT-szektor is erősen függ az ukrán és fehérorosz IT-ipartól. Sőt, a stratupper szerint német versenyképesség egyik kulcsa épp az volt, hogy bérmunkában fejlesztettek Ukrajnában és Fehéroroszországban.
A holland Daxx, amely szoftverfejlesztési projektek Kelet-Európába történő kiszervezésével foglalkozik, 200 ezerre becsüli az ukrán fejlesztők számát. Kelet-Európában ennél nagyobb fejlesztői kapacitás csak Oroszországban van. De érdekes módon a német cégek Minszkben is jól érzik magukat. A FAZ-nak nyilatkozó startupper szerint Minszkben nagyon jó az informatikai ipar. Az oktatás elég jó, sőt bizonyos aspektusai jobbak, mint Németországban, miközben a munkaerő sokkal olcsóbb.
A különbség korábban brutális volt, egy 2005-ös felmérés szerint a fehéroroszországi és ukrajnai bérköltségek a németországiaknak mindössze 11 százalékát tették ki, idézi fel a lap. Ráadásul a kormányok adókedvezményekkel ösztönözték, hogy a nyugati szoftvercégek náluk dolgoztassanak. A fejlesztők pedig szerették a német cégeket, mert messze a helyi átlag fölött lehetett náluk keresni.
2020-ban néhányan már észbe kaptak
Ezt a kölcsönösen előnyös "nearshoring" bizniszt a 2020-as fehérorosz választások és az azt követő események (tüntetések, Alekszandr Lukasenka brutális fellépése az ellenzék ellen stb.) borította: sok fejlesztő elhagyta az országot. Sok német cég ezért a minszki telephelyét felszámolta vagy visszafejlesztette – a Billwerk is átköltözött Lengyelországba.
A Billwerk csak egy viszonylag kis startup, és még időben érzékelte a kockázatok emelkedését. De olyan globális cégek is jelentős fejlesztői kapacitást kötöttek le a mostani háború érintette három országban, mint a Mercedes, melyek viszont nehezebben mozdultak.
A vállalatok most elsősorban azzal vannak elfoglalva, hogyan mentsék ki az alkalmazottaikat, így az ottani projektek jellemzően le is álltak. A kimentés persze nem egyszerű – például a fejlesztők közül sokan 30 évnél fiatalabbak, azaz hadkötelesek –, egy német stratupszövetség, a Bitkom arról számolt be, hogy vannak cégek, melyek ukrán alkalmazottaik egy részét elengedték.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak