Különösen a kis- és közepes vállalkozások támaszkodnak a felhő alapú szolgáltatásokra, a tömegesen távmunkára küldött dolgozókkal pedig még inkább függővé válnak a zavartalan online kapcsolatoktól.

Az üzletfolytonosság mindenhol fontos, de a kis- és közepes vállalkozások körében sokszor élet-halál kérdése, ennek pedig egyre több esetben feltétele a zavartalan internetkapcsolat. A különböző felmérésekben általában már 70 és 80 százalék közötti arányokat jeleznek azzal kapcsolatban, hogy a kkv-k közül hányan támaszkodnak akármilyen kis mértékben is a felhőszolgáltatásokra az üzleti folyamataik tekintetében. Ezek pedig jellemzően konzisztens teljesítményt és a száz százalékot közelítő rendelkezésre állást igényelnek, legyen szó a bérszámfejtésről, a számlázásról, a csoportmunka-eszközökről vagy a levelezésről.

Mára egy nagy csomó becslés áll rendelkezésre azzal kapcsolatban, hogy az akadozó internetkapcsolat, az adatok vagy a céges online felületek elérhetetlenné válása milyen konkrét károkat okozhat egy-egy cégnek. Ezek a számítások természetesen csak tájékoztató jellegűek, hiszen az ilyen hatásokat nem lehet pontosan értékelni, de a gazdaság egészét tekintve mindenképpen jelentős tényezőről van szó: az Independence Research szerint például csak az Egyesült Államokban évi 40 milliárd dollárnak megfelő termeléskiesés írható az adatkapcsolati szolgáltatás-kimaradásokhoz.

Ebből a kutatásból egyébként az is kiderül, hogy a tengerentúlon a veszteségek nagyobbik, 22 milliárd dolláros részét éppen a kis- és közepes vállalkozások szenvedik el ilyenkor, amelyek átlagosan 4500 dollárt veszítenek emiatt minden évben. Ehhez persze hozzáadódnak a még kevésbé számszerűsíthető károk is, mint például az ügyfelek bizalmának elvesztése vagy a nehezen megfogható elmaradt bevételek. Ehhez képest a legfeljebb 20 főt foglalkoztató cégek közül csak minden ötvenediknek van valamilyen redundáns fizikai megoldása ezekre az esetekre, miközben pont ők a legsérülékenyebbek a szóban forgó kimaradások szempontjából.

A közösségen is múlik, hogy sima marad-e a kapcsolat

A mostani világjárvány egyik következménye, hogy sok vállalat rövid idő alatt próbál átállni a távoli munkavégzésre, amiben nyilván az informatikának és a megbízható online kapcsolatoknak is központi szerepe van, hiszen minden tranzakciót a technológia közvetít, sőt az otthoni munkavégzés funkcionális követelményei között is szerepel a megfelelő sávszélességű internetkapcsolat. Az internethálózat megfelelő teljesítményét viszont nagyban befolyásolja, hogy a fokozódó terhelés mellett sikerül-e átalakítani a megszokott nethasználati szokásokat, különösen csúcsidőben – ezzel kapcsolatban nemrég a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) is közleményt adott ki, figyelmeztetve a kommunikációs hálózatok sokkal intenzívebb igénybevételére.

Az NMHH szerint a felhasználók és az ügyfelek felelős magatartására is szükség lesz ahhoz, hogy a máskülönben nemzetközi összehasonlatásban is kiváló hazai mobil- és vezetékes hálózat megfelelően kiszolgálhassa a növekvő igényeket. A hatóság oldalán tippeket is ad hozzá, hogy milyen gyakorlatokkal kerülhető el az infrastruktúra túlterhelése, amelynek állapotát folyamatosan ellenőrzi, és szükség esetén soron kívül is elvégzi a frekvenciák zavarvizsgálatát, vagy intézkedik a felmerülő zavarok megszüntetéséről. Persze ugyanilyen fontos lehet a megfelelő eszközök kiválasztása: az egyre többet használt videokonferencia-rendszerekkel kapcsolatban például itt igyekeztünk bemutatni a legelterjedtebb és gyorsan bevezethető megoldásokat.

Közösség & HR

Újra szintet lépett az ausztrál robotpuli

Az évek óta fejlesztett SwagBot terelőrobot már mesterséges intelligenciára épülő képességekkel is rendelkezik, és akár a mezőgazdasági drónokkal is együttműködhet.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.