A Google tegnapi nagy bejelentéscsomagjának legtöbb részlete már ismert volt, az ügyes szivárogtatásnak köszönhetően hosszabb időre magukra tudták vonni a figyelmet. Az új Nexusról a Bitport is megírta a megírandókat, és majd sorra kerül a többi újdonság is. A technológiai csodák mellett a Google vezérigazgatója, Sundar Pichai megnyitójában néhány számmal illusztrálta a Google erejét is. Ezek a számok nem újak, részleteiben elhangzottak ezer meg egyszer. Együtt mégis félelmetesen hatnak. Ha a techológia hatalom, akkor a Google maga a szuperhatalom. Hozzá képest szinte viccnek tűnhet a Microsoft egykori túlsúlya, amely oly sok vitát váltott ki, és amit rendre vizsgáltak a különböző trösztellenes szervek.
1,4 milliárd Android
A Földön jelenleg mintegy 7,3 milliárd ember él, közülük 1,4 milliárd zsebében ott az Android. (Az IDC idén májusban azért ennél kevesebbet, 1,15 milliárdot mért, de ilyen apróságokon ne akadjunk fenn.) Azaz majdnem minden ötödik embernél megtalálható a Google operációs rendszere. Ez elképesztő adatforrást jelenthet a keresőóriásnak (a desktop keresőmotorja mellett), ha csak azokat az eseteket nézzük, amikor ki is derült, hogy az androidos telefonok adatokat gyűjtöttek. És persze vannak azok az esetek, melyekre soha nem derült fény.
Egyébként okostelefon fronton teljes az uralom, öt okostelefonból négyen Android fut. Most a legjobban Indonéziában és Vietnamban vannak rákattanva, ott egy év alatt megduplázódott az androidos telefonok száma. Ők egyébként a legértékesebbek: eleve Androiddal szocializálódnak az okostelefonokra.
A lényeg: minél több ember legyen online – lehetőleg a Google által szocializálva a virtuális térben –, és szolgáltasson magáról továbbhasznosítható/-értékesíthető adatokat minél nagyobb mennyiségben.
A Google Play a világ közepe
Annak ellenére, hogy főleg Kínában terjednek azok olyan Android-változatot futtató készülékek, melyek nem kapták meg a Google áldását, így több Google-szolgáltatást sem lehet elérni rajtuk alapból, a legutóbbi harminc nap alatt több mint egymilliárd ember használta a Google alkalmazásáruházát, a Google Playt. Az nem derült ki, hogy ez egymilliárd letöltést vagy egymilliárd egyedi felhasználót jelent. Ez különösen annak fényében elképesztő szám, hogy Kínában most próbál visszaszivárogni a vállalat, miután 2010-ben látványosan – bár csak részlegesen – feladta ezt az óriási piacot.
Más téren is megy a nyomulás. Naponta 30 ezer Chromebookot aktiválnak. Ezért főleg az amerikai iskolásoknak lehet hálás a Google.
És persze ma már a vállalatok sem maradnak ki a célpontok közül: több mint 10 ezer vállalat teszteli a januárban bejelentett Android for Work-öt.
Mi jöhet még, ha nem a világuralom?
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak