Jól értesült nemzetközi források szerint akár már most ősszel is szabad utat kaphat a Google kínai igényekre szabott alkalmazásboltja.

Úgy tűnik, van az a pénz, amiért egy óriásvállalat haja is korpásodik. Jól értesült források szerint a Google egy éve azon dolgozik, hogy újra nagy erőkkel legyen jelen a kínai piacon. A pletykált megállapodás ötéves mosolyszüntenek vethet véget.

Back to China

Ha minden jól megy, még idén elérhetővé válik a világ legnagyobb okostelefonpiacán a Google speciális verziójú alkalmazásboltja - adta hírül a The Information. Az orgánum informátorokra hivatkozva az közölte, hogy az amerikai vállalat már a végén jár annak a hosszabb folyamatnak, amelynek célja, hogy a Google újra megvesse a lábát Kínában.

A tervek szerint a helyi állami hatóságok beleegyezését követően a cég a kínai gyártók androidos készülékére alapból telepíthetné a Play alkalmazásboltját. Utóbbit jelenleg nem használhatják a kínai mobilozók, helyette több helyi app store kínálatára kell szorítkozniuk.

Viszont ha létre jön a megállapodás, akkor zöld utat kap a Google hivatalos appboltja. Természetesen azonban az ottani kínálatot szigorúan felügyelné a kínai állam, és csak olyan alkalmazások lennének elérhetők, amelyekre az egypártrendszerű ország illetékesei rábólintottak.

Változó álláspont

A Google helyi tevékenységének rövid története rendkívül sok kanyarral és irányváltással van tele. 2010-ig nem volt nagy gond, hiszen a Google alávetette magát a kínai kormány akaratának, és gondosan szűrte, mit jeleníthet meg keresője a távol-keleti országban. Ám miután az országból eredeztethető hackertámadások érték emberi jogi aktivisták Gmail-fiókjait, a Google válaszul feloldotta keresőjében a szocialista nagyhatalom által tabunak minősített tartalmak cenzúráját. Akkor az ország keresőpiacának több mint egyharmadát birtokolta az amerikai vállalat megoldása, ám határozottan közölték: ha folytatódnak a hackertámadások és a kormány nem hagy fel a cenzúrázás erőltetésével, teljesen kivonulnak Kínából. A tárgyalások nem vezettek eredményre, ezért végül valóban leállt a lokalizált, kínai oldal, a találatokat a több szempontból kivételezett helyzetű hongkongi oldalra irányították át.

Ám a nagy kardcsörtetés ellenére a Google jelenléte ezt követően sem szűnt meg az országban. Több mint félezer alkalmazott továbbra is maradt, hogy a helyi lehetőségeket elemezve előkészítsék az újabb "inváziót". A visszaszivárgás, ha nem is volt olyan látványos és hangos, mint a 2010-es szakítás, de nagyjából két év múlva már teljesen nyilvánvalóvá vált.

Erősödő térerő

A Google továbbra is a kereséseken, pontosabban az ahhoz társított hirdetéseken kaszál a legtöbbet, de a mobilpiac felduzzadásával az alkalmazásokon keresztül elérhető bevétel is egyre csábítóbb halmot képez. Nem véletlen tehát, hogy a cég megpróbál ezen a fronton áttörést elérni, még annak árán is, hogy ehhez fel kell vállalniuk az állami cenzúrát. A kínai mobilpiac mára a világ legnagyobbja lett, ráadásul a rivális Apple az elmúlt időszakban alaposan beleerősített a távol-keleti országban.

Kína és a Google közeledését az is segítheti, hogy az ország politikájával kapcsolatban rendkívül kritikus társalapító, Sergei Brin egy ideje nem folyik bele a napi ügyekbe. Utóbbiakat egy ideje nem hivatalosan már most is jórészt az a pragmatikusabb álláspontot képviselő Sundar Pichai intézi, aki a vállalat nemrégiben bejelentett nagy átszervezése után a lecsupaszított Google irányítását is megkapja.

Piaci hírek

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.