Tegnap a Google hivatalos blogján jelentette be David Drummond alelnök, hogy a vállalat beszünteti a kínai keresőtalálatok cenzúrázását és az ország szárazföldi részén élő felhasználók ezentúl a google.com.hk oldalon érhetik el a szolgáltatást. Így mostantól szabadon használhatók az előírások miatt eddig szűrt Google Search, Google News és Google Images keresőmotorok. A bejelentés szerint a Google továbbra is fenntartja egyéb, elsősorban kutatási és kereskedelmi tevékenységét Kínában.
A cég és a kommunista nagyhatalom viszonya januárban romlott meg. Ekkor a Google a céget ért, szerinte kínai eredetű hackertámadások miatt a keresőtalálatok cenzúrázásának eltörlését ígérte, valamint azt is meglebegtette, hogy készen áll rá, hogy kivonuljon az országból.
Mint ismeretes, Kínában csak úgy indulhatott el a Google lokalizált szolgáltatása, hogy a keresővállalat beleegyezett a találatok erős szűrésébe. Elsősorban erre alapul a kínai álláspont is, miszerint azonnali retorziók lépnek életbe, amennyiben a Google „felelőtlen és törvénysértő lépéseket” tesz. A hongkongi átirányítással ez minden bizonnyal megvalósult a kínai kormány szerint, és az állami információs hivatal egyik tisztségviselője máris úgy nyilatkozott, hogy a Google megszegte írásbeli ígéretét. A lépéssel kapcsolatos felháborodása mellett a tisztségviselő azt is visszautasította, hogy a szakítást elindító hekkertámadások mögött Kína állna.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak