Ausztrál és kínai kutatók hozták össze a világ legvékonyabb hologramját. A Melbourne-i RMIT Egyetem állítása szerint a fejlesztés meg fogja változtatni, ahogy erre a technológiára nézünk – képletesen és szó szerint is. A kutatók által létrehozott megoldás számos tekintetben eltér a többi hologramtól, látható például háromdimenziós szemüveg használata nélkül is. Emellett, ahogyan azt már említettük, elképesztően vékony, mindössze 25 nanométeres, azaz négy nagyságrenddel vékonyabb egy átlagos emberi hajszál átmérőjénél.
Nano-hologram
A kutatók állítása szerint nagyon egyszerű gyártási eljárással hozhatók létre a hologramok, amelyek használatával a hagyományos, kétdimenziós kijelzők „lényegtelen tényezővé” válnak. A megszokott, számítógép generálta hologram túlságosan nagyméretű az elektronikus eszközök számára, de az ultravékony hologram egyszerűen átlép ezeken a határokon – nyilatkozta Min Gu, az egyetemi kutatást vezető professzor.
Egy felugró 3D-s hologram olyan adatözönt képes megjeleníteni, amire egy kétdimenziós telefonkijelző sosem lesz képes. Az orvosi diagnosztikától kezdve az adattárolásig, a kiberbiztonság témaköréig rengeteg lehetőség kínálkozik arra, hogy a hologramos megjelenítés utat törhessen magának, és valódi forradalmat hozzon el a kijelzőtechnikában.
Addig persze azért még hosszú út vezet, amíg hagyományos eszközeinket lecseréljük a hologramos megjelenítővel szerelt újakra. A kutatók szerint a következő lépés egy olyan merev filmréteg létrehozása lesz, amit egy LCD display felületére lehet fektetni, hogy 3D-s holografikus kijelzőt lehessen előállítani. Innen pedig már csak egy lépés a rugalmas, nyújtható filmek kialakítása, ami tényleg robbanásszerű terjedést jelenthet az új fajta megjelenítőtechnika számára.
Hologramos kezelőrendszer a BMW-től
A hologramtechnológiában rejlő lehetőséget általában nehéz szöveg vagy képek alapján bemutatni, hiszen ez pontosan a helyszínen lévő személy érzékeléséről szól. Különösen igaz ez a HaloActive névvel illetett BMW-s kijelzőrendszerre, hiszen az nemcsak a látásra, hanem a tapintásra is képes hatni. A beszámolók szerint a levegőben megjelenő funkciógombok "megnyomásakor" az ember ujjában – ultrahang révén - apró rezgő érzet keletkezik.
A HaloActive a tervek szerint a szélvédő alatti szinte teljes területet elfoglalhatja majd, és mivel ennyire széles, külön informálódási, szórakozási lehetőséget kínál az utasoknak. Az anyósülés előtt például mehet egy mozifilm, miközben a (félig-meddig) vezető személy tájékozódhat a forgalmi helyzetről, vagy akár telefonálhat is.
A nagy tervekkel eddig sem volt probléma
Mindazonáltal nem árt némi távolságtartással kezelni ezeket a bejelentéseket, gyakran marad vaporware az ismertetett termék. Hologramos telefonáláson dolgozik az Intel és a Nokia, írtuk például még 2010-ben. Akkori hírek szerint a két vállalat kutatóközpontja a korábban bejelentett MeeGo nyílt forráskódú platform projektjének folytatása.
A megállapodástól mindenki sokat várt, de az azóta eltelt hét évben a Nokia teljesen kivonult a mobiltelefonpiacról (ahova csak nemrég kezdte meg a visszatérést), az Intel pedig továbbra sem tudta saját lapkáit elterjeszteni az okostelefonok piacán, és a jelek szerint már nem is erre a területre koncentrál.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak