A Noke vezeték és kulcs nélküli lakat könnyebbé teszi az életünket.

A hétköznapi használati eszközök érzékelőkkel, antennákkal, SIM kártyákkal való felruházása az gyakori téma, de ezek között még mindig túlsúlyban vannak azok a megoldások, amelyek inkább poénként, mintsem valódi segítségként lennének értékelhetők.

Noke, nyílj ki!

A közösségi finanszírozás keretében a Kickstarteren feltűnt Noke lakat lehet az első kivétel, mivel a kulcsok Bluetooth-szal való kiváltása tényleg sokaknak jól jöhet. Az ötlet egyébként nem új, eddig is több hasonló megoldás született, de ezek inkább a lakások ajtajain elhelyezett zárak kiváltására születtek. A „No Key” (kulcs nélkül) szavak összevonásából kreált Noke elsősorban a bringásokat célozza meg, de a kulcs és vezeték nélkül használható lakat mindenkinek hasznos lehet, aki értékeit biztonságban szeretné tudni.

A FŪZ Designs fejlesztőcsapata által megalkotott lakat tehát egy okostelefonnal, illetve az arra telepített alkalmazással teszi nyithatóvá a zárat. A folyamatot igyekezték teljes egészében automatizálni, vagyis ha pár méteres távolságba kerülünk a mobilunkkal a lezárt kerékpárunk, vagy öltöző szekrényünkhöz, akkor a lakatba épített Bluetooth-modul érzékeli a korábban párosított készüléket és már oldja is a zárat.

Az Androidra és iOS-re is megtervezett app ezen kívül lehetőséget ad a „kulcsok” több felhasználó számára történő megosztására (mennyivel egyszerűbb, mint a kulcsmásolás), de el is nevezhetjük, sőt képekkel is elláthatjuk a lakatot. Aki nem szívesen bízza magát az automatikus nyitásra, az azt is beállíthatja, hogy a lakat csak bizonyos távolságban érzékelje a mobilt, de az is megoldható, hogy a zárat egy alkalmazáson belül elhelyezett gombbal oldjuk fel.

Arra is van megoldás, ha a mobil lemerül, vagy egyszerűen otthon maradt: ezekben az esetekben a lakat a korábban beállított, úgynevezett Tap Code segítségével, vagyis a lakat szárának a megfelelő minta szerinti megnyomásával nyitható.

Az ellen is véd

A Noke-t fizikailag és szoftveresen is felkészítették a támadások ellen: a lakat vízálló háza acélból és bőrből készült, emellett a projekt gazdái azt állítják, hogy a vékony fémlemezzel történő feltörés (shimming) ellen is védett a lakat. A Bluetooth 4.0-án keresztül működő kommunikációt 128 bites AES CCM titkosítással védik annak érdekében, hogy ne lehessen hozzáférni a vezeték nélkül küldött zárkombinációkhoz.

A Noke ötlete alaposan betalált a Kickstarter közösségénél, mivel 27 nappal a kampány vége előtt már többszörösen megvan a 100 ezer dolláros célösszeg. A támogatók már 59 dollárért hozzájuthatnak egy lakathoz, 79 USD-ért (kb. 18 ezer Ft) viszont jár hozzá egy bringákhoz használható rögzítő szett is. A Noke készítői azt ígérik, hogy 2015 februárjában érkeznek meg az első szállítmányok.

Konzumer tech

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.