Némi fellendülés után ismét lefelé vette az irányt a világ egyik legfontosabb okostelefonos piaca, de valószínűleg ez nem nagyon tudta elrontani a Huawei örömét a trónfoglalás kapcsán.

A Huawei 2018-ban bőven több mint 200 millió darab okostelefont szállított le világszerte, és úgy tűnt, egy év múlva akár a globális piacvezetői címet is elhódíthatja a rivális Samsungtól. Aztán az Egyesült Államok nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva szankciók sorát zúdította a kínai nagyvállalatra, amely többek között a Google mobilos ökoszisztémájából is ki lett ebrudalva. A gyártó a nagy ütés miatt padlóra került, ám úgy tűnik, hazai pályán azóta már nemcsak felállt onnan, de a bajnoki övet is megszerezte.

A kisebb királyság is királyság

Az IDC frissen közzétett jelentése szerint a kínai okostelefonos piacon az idei második negyedévben 69 millió készüléket szállítottak le a gyártók, ami jelentősen, 4 százalékkal múlja alul a tavaly ilyenkori volument. Ráadásul a mostani visszaesés akár egy trendfordulót is jelezhet, hiszen ezelőtt másfél évig folyamatosan bővült a piac – jobbára a kormányzati vásárlásösztönző akcióknak köszönhetően.
 

 

Ahogy a fenti adatokból kitűnik, a Huawei úgy tudott több mint négy év után visszatérni az első helyre, hogy közben a cég szállítási volumene is csökkent. A 3,4 százalékos visszaesés ugyanakkor nem csupán a piaci átlagnál jobb, hanem lényegesen kedvezőbb adat, mint a tavaly vezető Vivo több mint 10 százalékos buktája.

A jelentősebb szállítók között még az Apple-t érdemes kiemelni. Az amerikai cég teljesítménye egyszerre tekinthető jónak és rossznak is. Bizonyos iPhone modelleket sikerült bejuttatni az államilag támogatott készülékek közé, így csak 1,3 százalékkal esett vissza éves szinten a forgalom, amivel az Apple relatíve erősödni tudott legtöbb riválisához képest.

Más kérdés persze, hogy ez mennyire lelkesítő, ha hozzátesszük, hogy 2023 végén még Kínában is iPhone-ból fonták a kerítést. Érdemes egyébként azt is megemlíteni, hogy a Huawei 2023-ban még nem volt az öt legnagyobb piaci szereplő között, azaz nagyon rövid idő alatt fordult elég nagyot a világ egyik legfontosabb okostelefonos régiója.

(Kép: Huawei)

Konzumer tech

Ezúttal 5000 ezer dolgozójától válik meg az Intel

A csipszektor egykori királya többek között a gyártáshoz, fejlesztéshez szorosan nem kötődő munkatársak kirostálásával igyekszik életben maradni.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.