A közösségi óriás is beszáll a streamelt játékok piacára. Tanulva egyes korábbi próbálkozók hibájából, a Facebook óvatosan indít.

Tegnap hivatalosan is elindította a szórakoztatás új formáját a Facebook, amellyel a cloudon keresztül streamelt játékok világában igyekszik időben megvetni a lábát. A béta állapotú, helyileg erősen limitált indulást egyébként már megelőzte egy "kisebb" teszt, melynek keretében 200 ezer ember próbálta ki a lehetőséget.

Elsőre a nemekre koncentrálnak

A startról szóló közlemény viszonylag szokatlan módon nem azzal nyit, hogy az új megoldás varázslatos funkcióit magasztalná az egekig, hanem azt igyekszik tisztába tenni, mit ne várjanak a felhasználók. Ezek alapján a Facebook álláspontja a cloud gaminggel kapcsolatban az, hogy biztosan a videojátékok jövőjét jelentik, ám jelenleg a technikai feltételek még nem igazán adottak a platformban rejlő elméleti lehetőségek teljes kihasználásához. A cég szerint ez a forma egyelőre nem a PC-ket és a konzolokat váltja fel, inkább kiszélesítheti a játékokkal szórakozni vágyók amúgy sem szűk körét.

A Facebook nemleges listája azzal folytatódik, hogy nem kell külön kontrollert vásárolni a játékokhoz, hiszen a natív mobil alkalmazásokkal indított kollekció esetében elegendők az ujjaink (PC-n pedig ott van az egér és a billentyűzet). Egyelőre fizetni sem kell majd semmit, mert az indulásnál csakis ingyenes játékok közül választhatnak majd a felhasználók. A vállalat azt is világossá kívánja tenni, hogy a cloudból szolgáltatott játékok nem egyenlőek egy új szolgáltatással, azaz a cég nem egy új platfromot indít, hanem a már meglévő lehetőségeket bővíti ki egy új megoldással. Havonta jelenleg is közel 400 millió ember játszik a közösségi oldalon leérhető, HTML5-alapú instant játékokkal.

Az utolsó nem az Apple-höz kötődik. Ahogy másoknak is meggyűlt már a baja Cupertino zárt ökoszisztémájával, a Facebooknak is komoly problémái vannak az App Store feltételrendszerével. Az Apple-nél ugyanis többek között minden játékot külön alkalmazásként kell feltölteni az alkalmazásáruházba, plusz az sem elhanyagolható probléma, hogy a játékokon belüli fizetést kizárólag Cupertino pénzügyi csatornáján keresztül lehet bonyolítani. Éppen ezért iOS-en egyelőre alkalmazás formájában nem lesznek elérhetők a Facebook streamelt játékai. (Érdekes módon egyébként a szigorú felhasználási feltételekkel a Facebooknak nincs gondja, ha a másik oldalon ül. Épp a napokban kavart ugyanis komoly hullámokat az, hogy a cég az Oculus VR-sisakok használatát facebookos bejelentkezéshez köti.)

Óvatosan duhajkodnak

A bevezetéssel kapcsolatban minden szinten tetten érhető az óvatosság. Indulásnál például csak a kisebb maréknyi cím áll majd rendelkezésre. Ezek is mind olyan kategóriát képviselnek, amelyeknél nem okoz problémát, ha a késleltetési idő viszonylag magas. A cég a fokozatos fejlesztések egyik elemeként említi az olyan műfajok (pl. akciójátékok) bevezetését is, amelyeknél elengedhetetlen lesz a latency alacsonyan tartása.

Az meglehetősen egyértelmű, hogy egy ilyen komoly technikai hátteret igénylő opciót nem lehet azonnal globálisan bevezetni, ugyanakkor a Facebook induláskor még a hazai terepét is csak részlegesen meri bevállalni. A cloudból streamelt játékra ugyanis egyelőre csak az Egyesült Államok bizonyos államaiban élőknek lesz lehetőségük.

Miközben a fizetős játékok indulására még várni kell, a pénz azért már a kezdetekben megjelenik. A Facebook ugyanis a HTML-ös változatban már ismert játszható reklámokat a cloudból streamelt címeknél is elérhetővé teszi.

Nem mindenhol jött be

A Facebook fentebb taglalt óvatossága persze érthető, mivel az elmúlt időszakban nem feltétlenül övezte siker a hasonló próbálkozásokat. A Google például nagyon szerencsétlenül nyúlt a témához. A Stadia tavaly év végén rendkívül szerény kínálattal, és a játékosok számára egyáltalán nem kedvező üzleti modellel indult útjára. Ezt ráadásul csak tetézte, hogy sok esetben nagyon hosszú késleltetési időket produkált a rendszer, ami mondjuk egy akciójáték esetében elég kellemetlen. A keresőóriás azóta bevezetett egy igen szűkös lehetőségeket biztosító ingyenes változatot is, valamint megjelent a 4K-s támogatás, de mindezek ellenére is zsákutcának tűnik a projekt.

Az Amazon alig egy hónapja bejelentett streaming szolgáltatásának sikerét még túl korai lenne megítélni, ám az biztos, hogy a Luna sokkal kedvezőbb feltételekkel vágott neki a játékos kedvű felhasználók megnyerésének. Az üzleti konstrukció már induláskor is kedvezőbbnek tűnik a Stadia kapzsi verziójánál, itt ugyanis nem kell az egyes játékokért külön a teljes árat, vagy ahhoz közeli összeget kifizetni. Arról nem is beszélve, hogy a kezdeti kínálat mennyisége és frissessége is fényévekkel jobb a Luna esetében. Plusz az Amazonnál még egy adu lapul: a 2014-ben potom egymilliárd dollárét felvásárolt Twitch ugyanis mára messze a legnépszerűbb közvetítési platformja lett a játékos közösségnek. 

Konzumer tech

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.