Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.

A mesterséges intelligencia fejlődése nem csupán a házi dolgozatok vagy éppen az értekezletek összefoglalójának megírását teszi könyebbé, hanem sok nagyon súlyos kérdéset is felvet. Ezek egyike az MI hadászati célú felhasználása, ami már bőven a ChatGPT berobbanása előtt napirenden volt.

Válaszút előtt

Az autonóm fegyverrendszerekről és azok szabályozásáról hét elején, Bécsben rendeztek nemzetközi konferenciát  Válaszúton az emberiség címmel. A házigazdák nevében felszólaló osztrák külügyminiszter nem fukarkodott a drámai kijelentésekkel. Alexander Schallenberg a helyzetet ahhoz hasonlította, mint amikor Oppenheimer és csapata megalkotta az atombombát. A külügyminiszter szerint a puskapor feltalálása óta nem történt olyan mértékű változás a hadviselésben, mint amit most a mesterséges intelligencia hoz.

Schallenberg szerint meg kell alkotni és ragaszkodni kell az emberi ellenőrzést biztosító nemzetközi szabályokat és normákat. Az élet kioltására vonatkozó döntést a legalapvetőbb minimumként jelölte meg, amelyet véleménye szerint semmiképpen nem lehet az algoritmusokra bízni.  

A konferencia panelbeszélgetésében felszólalt a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) elnöke is, aki szintén a gyors cselekvés szükségességét hangsúlyozta. Mirjana Spoljaric Egger szerint nem lehet a humanitárius jog betartását garantálni abban az esetben, ha a fegyverek használatáról nem emberek döntenek.

Az eseményen az MI-vel turbózott fegyverzet egy másik negatív aspektusa is terítékre került. A hiperszónikus rakéták, az anyahajók vagy az atomtöltetek fejlesztéséhez, előállításához képest elenyésző erőforrást és know-how-t igényel az algoritmusok felhasználása a fegyverrendszerek javítására. Mindez pedig azt jelenti, hogy ezen a területen lényegesen alacsonyabb a küszöb, amit a terrorszervezeteknek és más rosszindulatú csoportoknak meg kell ugraniuk, ha terveikhez bevetnék a mesterséges intelligencia képességeit.

A gyors cselekvéssel már elkéstünk

Mint fentebb említettük, a téma nem most került először terítékre. 2018 nyarán például több ezer kutató, szakember és cégvezető kezdeményezte a gyilkos robotok használatának betiltását. A helyzet összetettségét mutatja ugyanakkor, hogy az autonóm fegyverrendszerek elterjedését többen kifejezetten támogatandónak tartják. Egy robotikában jártas professzor szerint például a gépek harctéri megjelenése nemhogy káros lenne, hanem éppenséggel ártatlan életek megóvására lehet alkalmas (megfelelően erős jogi keretrendszert feltételezve).

Az biztos, hogy egyelőre csak a különböző országok hadi fejlesztései haladnak gőzerővel, a nemzetközi szabályozás pedig még biztosan sokáig várat magára. Annyi pozitívum azért elmondható, hogy tavaly már rendeztek egy konferenciát az MI "felelőségteljes katonai felhasználásáról", amelyen a két legfontosabb világpolitikai szereplő, az USA és Kína is képviseltette magát.

(Fotó: © BMEIA/ Michael Gruber)

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.