Néhány egyszerű tanács, amivel jelentősen javítható a frissen indított vállalkozások túlélési esélye.

Az évtized közepétől egyértelműen a startupoknak állt a zászló. Ha csak az unikornisokat, vagyis a legalább 1 milliárd dolláros értéket elérő vállalkozásokat nézzük, azokból már nagyjából 400-at számolt össze a CB Insights. Beszédes adat, hogy a lista zömét az amerikai és a kínai cégek uralják, az európai unikornisok száma pedig alig haladja meg az indiaiakét.

A pár száz elképesztő sikerre viszont sok tízezer bukás jut. Ez tulajdonképpen természetes mellékhatása az innovációnak, a fejlődés óhatatlanul együtt jár a veszteségekkel. Lehetetlen kudarcok nélkül sikeres vállalkozást építeni, kezdőként egyenesen elkerülhetetlen. Akár a pénzgyűjtés nem jött össze, akár a termékre nem volt vevő a piac, minden egyes ballépésből lehet (és kell is) tanulni. Az így szerzett ismeretek hozzájárulnak ahhoz, hogy előbb-utóbb összejöjjön a nagy dobás.

Alapok

Persze meg lehet olajozni az indulást a mások által összegyűjtött tapasztalatok vizsgálatával. Ugyan minden helyzet más és más, néhány alapvető dolog figyelembevételével könnyebbé válhat a rakéták begyújtása. Ezek közül a legelső, hogy késznek kell állni a startup indítására – elsősorban lelkileg. Az alkalmazotti munkaviszony hátrahagyásának számos előnye van, de az biztosra vehető, hogy a korábbinál több energiát és időt fog követelni a munkavégzés. Ehhez pedig nem csak egyénileg, hanem családi szinten hozzá kell szokni. Az otthon támogatása nélkül nagyon nehéz lesz még a kezdő lépéseket is megtenni, érdemes tehát megszerezni szeretteink jóváhagyását az álmok valóra váltásához.

Hiába a remek ötlet, amivel kasszát remél robbantani a vállalkozó, a polihisztorok ideje réges-rég lejárt. Egyszerűen képtelenség mindenhez érteni, különösen a pénzügyi döntések tekintetében jó, ha szakértői segítséggel bír a startup tulajdonosa. Így arra koncentrálhat, amihez valójában ért, miközben az egyéb feladatokat magas szinten kezelik az adott témában (pénzügy, könyvelés, marketing, sales stb.) járatos szakemberek. Persze megtalálásuk, a csapatépítés és -megtartás szintén nem egyszerű feladat.

Sokat segít, ha sikerül biztosabb pénzügyi alapokra helyezni a startup működését. Ehhez természetesen befektetőkre van szükség, akik – érthető módon – szintén nyerni szeretnének az invesztíción. Ahhoz, hogy legalább nagyjából meg tudják állapítani, életképes-e a startup elképzelése, üzleti tervre van szükség. Ami pedig számokat (várható bevételek, kiadások, nyereség és így tovább) jelent; még jobb, ha ezt piackutatással alá is lehet támasztani. Egy ötlet önmagában még nem elég, akkor sem, ha az később a világ egyik legjövedelmezőbb vállalkozásává növi ki magát. Erről a lehetséges jövőről ugyanis meg kell tudni győzni a pénzembereket.

Nem lehet mindent egy kézben tartani

Megvan a biztonságos hátország, összejött a nyerő csapat, és kinyíltak a pénzcsapok – minden rendben zajlik? Korántsem. A legelső akadályok sikeres bevétele után sorban jön a többi kihívás. A legelső lépéseket maga mögött tudó startupok például hajlamosak túl gyorsan növekedni. A hirtelen sok alkalmazott felvétele, a pillanatok alatt elszabaduló marketingköltségek, a felesleges vagy csekély hasznot hozó részfeladatokba való beruházás könnyen elégeti a kezdeti üzemanyagot, és földkörüli pályára állás helyett visszahullik a porba a grandiózus elképzelésekkel beüzemelt vállalkozás.

Hasonló kockázatokat hordoz magában a feladatok delegálásának képtelensége. Saját magát csapja be az, aki azt hiszi, hogy remek "multitasker", aki mindent a kezében tud tartani. Az ennek egyenes következményeként jelentkező folyamatos éjszakázás mindenkit kikészít előbb-utóbb. Nem kizárólag a startup vezetőjének hatékonyságát csapja agyon ez a mentalitás, hanem a körülötte lévő csapat morálját is.

Akár csak a hosszú évek óta létező vállalatoknál, a frissen induló cégek esetében is az egyik legnagyobb érték az ember (pontosabban a tudásuk és pozitív attitűdjük). Nem szabad megfeledkezni arról, hogy nem biorobotok végzik a favágó feladatokat, hanem kreatív kihívásokkal szembesülő, érző lényekre alapul a szervezet. Egy startupnál dolgozni önmagában is megterhelő a nagyobb teljesítményelvárás miatt, így a kiégés hamarabb bekövetkezhet. Toxikus környezet helyett támogató és bátorító miliőt érdemes teremteni a kollégáknak, amiben nagyobb valószínűséggel fognak szárnyalni, ez pedig sikeresebbé teszi a vállalkozást is. Az irodába behozható házi kedvenc, a juttatásként adott kondibérlet vagy a kreatív felfrissülésre apropót teremtő kávé és harapnivalók összességében megtérülő befektetést jelentenek a munkamorál tekintetében.

A tevékenységek feletti ellenőrzés átengedése mellett az időmenedzsment szokott gyakran problémát okozni – igaz, ez nem csak a kezdő vállalatok menedzsmentjének bakija. Hiába van tele a naptár megbeszélésekkel, hívásokkal, ha ezek szétaprózzák a munkanapot. Érdemes előre megtervezni és például félórás etapokra bontani a teendőket. Menet közben pedig tartani az előre kigondolt határidőket, és csak kivételes esetben túlcsúszni egy megbeszélés betervezett idején.

Milyen sors vár egy tipikus startupra?

Elolvasni persze jóval könnyebb, mint megfogadni a jótanácsokat. Ennek köszönhetően az Egyesült Államokban 2014-ben indított startupok egyötöde még működésének második évét sem érte meg, 2018-ra pedig alig több mint felük létezett csupán. A bukás legfőbb oka a piaci igények nem megfelelő felmérése: az esetek 42 százalékában ez (is) vezetett a nagy reményekkel indított vállalkozások megszűnéséhez. Közel harmaduk teljesen felhasználta pénzügyi lehetőségeit, mielőtt nyereségessé válhatott volna, negyedük pedig a nem megfelelő csapat összeválogatása miatt volt kénytelen lehúzni a rolót.

Minden ötödik startupot riválisaik nyomtak le, és közel ugyanilyen arányban a rossz árazás és az elszaladó költségek vezettek a véghez, derül ki a Small Business Trends összegzéséből. De a nem eléggé felhasználóbarát termékek illetve a hiányzó üzleti modell is közel hasonló arányban bizonyult végzetesnek. A rossz marketing, az ügyfelek figyelmen kívül hagyása és a rosszul időzített piacra lépés szintén említésre méltó tényezők voltak a sikertelenség okai között.

Tehát néhány komoly, de könnyen észrevehető akadályon vérzik el a sikeressé válni nem tudó startupok zöme. Ezekre odafigyelve jelentősen növelhető annak esélye, hogy virágzó és stabil vállalkozás jöjjön létre. A témát áttekintő sorozatunk következő részében azt vizsgáljuk, hogy mik azok a változások, amik egy évtizede még nem (vagy csak alig) érintették a startupokat, napjainkban viszont már megkerülhetetlen tényezővé nőtték ki magukat.

Cloud & big data

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.