Újabb Clearview-botrány: arcfelismerő programjának forráskódja, és érzékeny információkat tartalmazó videóik is szabadon elérhetők voltak a neten. A cég vezetője ködösít.

Alig tűnt fel a nyílt színen, máris több adatkezeléshez kapcsolódó botrányon van túl az áttételesen a hasonló botrányokat megélt Palantir Technologies alaapító-elnökéhez, Peter Thielhez is köthető Clearview AI. Év elején adatgyűjtési gyakorlata miatt került a figyelem középpontjába, most viszont a hanyagsága miatt.

Januárban a New York Times derítette ki, hogy a Clearview nagyipari módszerekkel gyűjtött be publikusan elérhető oldalakról (Facebook, YouTube, Instagram, LinkedIn stb.) mintegy 3 milliárd fotót, melyek segítségével arra trenírozták mesterséges intelligenciájukat, hogy az egyezéseket találjon egy a rendszerbe feltöltött ismeretlen személy és a fotók között. Ehhez ráadásként a rendszer még a képek forrását is megadja a felhasználónak. Erről korábban azt nyilatkozta, hogy szerintük a gyakorlat teljesen legális, ha valami nyilvános, és a Google keresőmotorjában megjelenhet, miért ne használhatná fel szabadon a Clearview is?

Ahogy az arcfelismerők általában, a Clearview finoman szólva sem volt száz százalékig megbízható, ám ennek ellenére több rendőri szerv is használja, és mint kiderült, a rendőrségi keresések is be voltak valamilyen módon csatornázva a céghez. Később a BuzzFeed kiderítette, hogy a nyomozó hatóságok és a Bevándorlási és Vámügyi Hivatal mellett a Clearview ügyfele több mint kétszáz magáncég, köztük a Walmart, Wells Fargo bank és a Bank of America.

Nem vigyáztak az adatokra

Most erre a botrányra jött egy újabb. Kiderült, hogy egy rosszul konfigurált szerver miatt bárki elérhette a Clearview belső fájljait, valamint a rendszer forráskódját az interneten. De ami igazán kiverte a biztosítékot, az a vállalat ezzel kapcsolatos kommunikációja.

A történet szokványosan kezdődött: valaki talált valamit a neten, aminek nem kellett volna szabadon elérhetőnek lennie. Jelen esetben egy közel-keleti kiberbiztonsági cég, a SpiderSilk biztonsági vezetője, Mossab Hussein talált szabadon hozzáférhető és letölthető formában mindenféle belső anyagokat egy a Clearview által használt felhős tárolóban.

Mint a TechCrunch írta, a storage-ot jelszó védte, de ha valaki új felhasználóként regisztrált a rendszerbe, simán bejuthatott arra a területre is, ahol többek között az arcfelismerő rendszer forráskódját tárolták. A forráskód mellett voltak még titkosító kulcsok és olyan hitelesítő adatok is, melyek a cég más felhőalapú tárolóihoz biztosítottak hozzáférést. Az aktuális windowsos, maces és androidos verzió mellett ott tárolták azt az iOS-es változatot is, amit az Apple február végén kitiltott az alkalmazásboltjából.

Hussein megtalálta a Clearview Slack-tokenjeit is, amikkel jelszó nélkül hozzá lehetett férni a vállalat belső kommunikációjához. Meg vagy 70 ezer videót, amiket egy kísérleti program keretében rögzítettek többek között beazonosítható lakóépületekben – nagy valószínűséggel a felvételek készítéséről mit sem tudó emberekről – a cég saját kísérleti kamerájának a fejlesztéséhez.

A cég alapító-vezetője, az ausztrál-vietnámi származású Hoan Ton-That azt állította a TechCrunch-nak, hogy folyamatosan tapasztalnak behatolási kísérleteket, ezért komoly erőfeszítéseket tettek rendszereik biztonságának megerősítéséért. Például a HackerOne-nal elindították a hibavadász programjukat (a HackerOne programlistájában ennek nincs nyoma). A SpiderSilk ebben nem vett részt, és ráadásul nem is talált érzékeny információkat. Ton-That szerint a közel-keleti cég egyszerűen meg akarta őket zsarolni.

Valami nem stimmel a történetben

A két cég levelezése – ami szintén a TechCrunch birtokába jutott, azonban arról tanúskodik, hogy egészen máshol volt a probléma. A SpiderSilk szakembere jelentette az általa talált biztonsági problémákat a Clearview-nak, csak nem tartott igényt a jutalomra, mert azzal titoktartási kötelezettség is járt volna.


A TechCrunch-nak nyilatkozó szakértők szerint a hibákat felfedező kutatóknak nem kötelessége ilyen ajánlat elfogadása, bár az a közmegegyezés, hogy a biztonsági szakemberek csak az után hoznak nyilvánosságra egy sérülékenységet, amikor ahhoz a cég elkészítette a javítást. A Clearview esetében azonban nem is szoftverhibáról volt szó, hanem inkább hanyagságról és egy erősen megkérdőjelezhető adatkezelési gyakorlatról.

Nem először történik adatvesztés a cégnél. Februárban már loptak el ügyféladatokat a rendszeréből. Emellett jogi eljárás is indult ellene a fogyasztóvédelmi törvények állítólagos megsértése miatt. A botrányok miatt többek között New Jersey-ben és San Diegóban a rendőrség felsőbb utasításra le is állította a Clearview alkalmazását.

Ton-That azt mondta a TechCrunch-nak, hogy csináltak egy teljes körű forensic-vizsgálatot, ami megállapította, hogy a SpiderSilk esetén kívül nem történt más jogosulatlan hozzáférés a rendszereikhez.

Biztonság

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.