A rendőrök elégedettek, sokakat viszont kiver a víz a lehetséges következmények miatt.

Az alig néhány éve alapított Clearview több milliárd képet gereblyézett össze a netről, amelyeket mesterséges intelligencia vet össze a gyanúsítottak fotóival. A projektről sokáig semmit nem lehetett tudni, de tavaly ősszel az amerikai lapok elkezdtek felfigyelni a rendőrséggel kötött üzletre. A The New York Times hétvégi riportja egy sor kérdés felvetése mellett ijesztő részletekre is rámutat.

Bolti tolvajoktól a bankkártyacsalókig

A Clearview rendszerére előfizető rendőrségi szervek olyan lehetőséghez jutnak, amely minden nyomozó álma. A korlátozott kormányzati adatbázisok (rendőrségi fotók és jogosítványképek) helyett ugyanis több milliárd internetre feltett képből álló adattengerből pecázhatja ki nekik az algoritmus a lehetséges egyező találatokat.

A startup ezt a hatalmas adatmennyiséget publikusan elérhető oldalakról szedte össze nagyipari porszívózással. Mindegy, hogy Facebook-profilról, YouTube-felvételről, Instagram-posztról, LinkedIn-rezüméről, vagy akár egy online cikkhez csatolt fotóról van szó, a Clearview maga alá söpörte az egészet és folyamatosan arra trenírozza mesterséges intelligenciáját, hogy egyezéseket találjon a rendszerbe feltöltött ismeretlen személyről. A találatokat ráadásul nem csak képek formájában adja vissza a szoftver, hanem készségesen mellékeli a forrás elérhetőségét is. Így pedig nem kell Sherlock Holmesnak lennie senkinek ahhoz, hogy könnyedén megtalálja az illetőt.

A témában nyilatkozó nyomozók egyébként egyöntetűen pozitívan értékelték az ölükbe pottyant lehetőséget, amivel már számos konkrét ügyet sikerült megoldani az egyszerű bolti lopásoktól kezdve a bankkártyacsalásokon át egészen a gyilkosságokig. Egy megszólaltatott rendőr kiemelte, hogy a Clearview azért is jobb, mert nem szükséges tökéletesen szemből készült portréfotókkal "etetni" a rendszerét ahhoz, hogy jó eredményekkel szolgáljon. Ez a nyomozó nem volt rest, és egy csomó régi, megoldatlan ügyhöz kapcsolódó fotót töltött fel a Clearview rendszerébe, amely több mint 30 esetben sikerrel azonosította a felvételen látható személyt.

Különleges csapat

Mint kiderült, a statup egyik alapítója egy ausztrál születésű, de vietnámi felmenőkkel rendelkező fiatalember, akire csak Mr. Ton-Thatként hivatkozik a szerző. Míg a páros másik felét egy bizonyos Richard Schwartz adja, aki Rudy Giuliani, New York egykori polgármesterének segítőjeként komoly kapcsolati tőkét épített fel. 2016-ban el is indult a közös vállalkozás, ahol Ton-That felelt a termékért, Schwartz pedig a lehetséges támogatókat és az ügyfeleket igyekezett szállítani.

Érdemes megjegyezni, hogy a korai befektetők között megtaláljuk Peter Thiel nevét is, aki a Facebook mellett egy másik, kormányzatnak dolgozó titkolózó cégben, a Palantirban is erősen érdekelt. Thiel szóvivőjén keresztül ugyan igyekezett hangsúlyozni, hogy csak támogatta a tehetséges fiatal törekvéseit, aminek következtében részesedéshez jutott, ám közvetlenül semmi köze sincs a Clearview működéséhez. Nem úgy a Facebooknál, ahol széke van a vezetői testületben, így különösen érdekes lesz nézni, mit szól majd a közösségi óriás ahhoz, hogy a Clearview felszippantotta a hálózat fotóit, hogy aztán azokra épíve arcfelismerő technológiát áruljon a rendőrségeknek. Az ilyen nagyüzemi begyűjtést egyébként a legtöbb nagy internetes oldal kifejezetten tiltja. A Facebook hivatalosan egyelőre annyit közölt, hogy utánanéznek a dolognak, és amennyiben szükséges megteszik a megfelelő (jogi) lépéseket.

Ugyanakkor nem a fotók felporszívózása az egyetlen, zavaró körülmény a cég körül. A The New York Times újságírója ugyanis az oknyomozása kezdetén csak egy egyetlen lapból álló céges oldalt talált, ahol a működésre megadott cím nem létező volt, majd a felkutatott e-mailcímekre küldött levelekre és telefonhívásokra sem reagált a startup hosszú ideig. Azóta már kikupálták a Clearview honlapját, de azért információtengerről így sem lehet beszélni. A kamu címnél és a titkolózásnál lényegesen riasztóbbnak tűnik az, hogy miután a riporter megkért pár rendőrt, hogy a saját képére futtassanak le keresést, a nyomozókat hamarosan megcsörgették a Clearview-tól, az iránt érdeklődve, hogy beszéltek-e mostanság a sajtóval.

A végül jelentkező és interjúra is hajlandó Ton-That utóbbit azzal igyekezett elütni, hogy a rendszerük automatikusan jelzett, mert szokatlan keresési tevékenységnek minősítette a lekéréseket. Az ilyesmivel pedig pontosan az algoritmus nem megfelelő célú használatát igyekeznek kiszűrni.

Van baj

Hogy még inkább riasztó legyen az egész, a Clearview kódja tartalmaz olyan részeket, amelyek alapján a kiterjesztett valóság eszköztárával is kombinálható lehet a megoldás. Azaz egyáltalán nem elképzelhetetlen már az a helyzet, hogy valaki egy okosszemöveget magára téve úgy sétáljon a világban, hogy közben minden egyes szembe jövővel kapcsolatban megkaphatja azok személyes adatait.

Értesülések alapján ráadásul a cég már nem csupán helyi rendőrségekkel, de néhány vállalati ügyféllel is rendelkezik, akik biztonsági célokból érdeklődnek a termék iránt. És bár az alapító nyilatkozata szerint ő nem tervezi a publikus értékesítést, ebben mások már nem ennyire biztosak, ráadásul ha nem a Clearview, akkor majd egy másik hasonló cég lépi meg.

Az arcfelismerés használatával járó előnyök mellett rengeteg kárt is hozhat a technológia. Nem véletlen például, hogy az USA egyes államaiban be is tiltották ennek használatát, mint ahogy az EU-ban is éppen hasonló intézkedést fontolgatnak. A nyilvánvaló visszaélésektől, zaklatási, kémkedési lehetőségektől eltekintve sem túl megnyugtató a Clearview működése, hiszen az ilyen rendszerekről már korábban kiderült, hogy sokszor hibás eredményeket szállítanak, vagy éppen beléjük van kódolva a részlehajlás. Tavaly külön kongresszusi meghallgatást is tartottak a témában, ami leginkább a technológia zavarba ejtő hiányosságairól és az átláthatatlan, szabályozatlan felhasználásról szólt.

Cloud & big data

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.