A Microsoft kedden bejelentette, hogy teljes állományának közel 3 százaléka, körülbelül 6 ezer alkalmazott elbocsátásával fogná vissza kiadásait. Mint kiderült, az intézkedések minden szinten és földrajzi területen érvényesek lesznek, ami a legnagyobb leépítés lenne azóta, hogy a vállalat 2023 elején úgy döntött, megválik több mint 10 ezer, köztük HR- és mérnöki feladatokat végző emberétől, sok esetben a pozíciójukat is megszüntetve.
Elbocsátásokra természetesen azóta is sor került a Microsoftnál, ahol legutóbb éppen idén januárban mondtak fel néhány alkalmazottnak teljesítménybeli problémákra hivatkozva. A CNBC beszámolója alapján azonban az újabb leépítések nem ehhez kapcsolódnak, hanem ahhoz a trendhez, hogy a nagy techvállalatok a sokmilliárdos MI-befektetésekkel párhuzamosan máshol próbálják csökkentik költségeiket a profitmarzsok védelmében.
Jól megy a bolt, de még többet költenek
A Reuters a Microsoft szóvivőjét idézi, aki szerint olyan szervezeti változtatásokról van szó, amelyek "szükségesek hozzá, hogy a vállalat a lehető legjobb pozícióba kerüljön a sikerességhez egy dinamikus piacon". Összehasonlításképpen: a vállalatnak tavaly ilyenkor 228 ezer alkalmazottja volt. A hírügynökségnek nyilatkozó elemző kiemelte, hogy a társaság "nagyon szorosan kezeli" az óriási MI-befektetések nyomását a haszonkulcs alakulására.
Ezt azzal a becsléssel támasztotta alá, hogy a jelenlegi befektetési szinten évente 10 ezer fős leépítés lenne indokolt a beruházások miatti magasabb értékcsökkenési szinteken. A keddi lépésre egyébként nem sokkal azután került sor, hogy a Microsoft a vártnál erősebb növekedést könyvelt el cloud üzletágában, összességében azonban az MI-infrastruktúra skálázásának költségei így is 72 százalékról 69 százalékra vetették vissza az ágazat jövedelmezőségét.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak