A Facebook az utóbbi időben a kisebb-nagyobb adatkezelési botrányok és az erőszakos, gyűlöletkeltő, vagy egyéb törvénybe ütköző tevékenységek elleni gyenge hatásfokú fellépés által leterített aknamezőn igyekszik átevickélni. A jobb PR megteremtésében a folyamatos fogadkozások, vagy a törvényhozási meghallgatások sokat nem segítettek, de a közelmúltban bevezetett Community Standards Enforcement Report rendszeres publikálásával kicsit konkrétabban látszik, mi ellen és milyen eredményességgel küzd a pénzügyileg amúgy rendkívül sikeres vállalat.
A nagyság átka
Bár az alapító Mark Zuckerberg mindig is a szabad véleménynyilvánítás mellett tört lándzsát, ez természetesen nem jelenti azt, hogy a posztoknak nem kellene megfelelnie egy sor szabálynak. Tilos többek között a pornográfia (sőt a meztelenkedés is), a gyűlőletbeszéd, a zaklatás vagy éppen az erőszakos tartalmak közlése. Az ilyen jellegű bejegyzések eltávolítása folyamatos feladat a cég számára, amelynek hatékonyságát különösen sokan megkérdőjelezték azt követően, hogy az Új-Zélandon elkövetett mészárlást a terroista jó ideig élőben közvetítette a közösségi oldalon.
A felhasználási feltételek különböző megsértését és azok kezelését összegző friss jelentésből kiderül, hogy a gépi algoritmusok bevetése és fejlesztése lassan, de biztosan javítja a fellépés hatásfokát. A tárgyalt kilenc nem kívánt megnyilvánulási forma kétharmadában például már 96,8 százalékos a proaktivitási arány. Utóbbi azt jelenti, hogy a cég rendszere még az előtt kiszúrja ezeket a tartalmakat, mielőtt azt bárki a felhasználók közül jelentené. Ezekben a szoftverek által könnyebben detektálható esetekben egyébként csak marginális volt a javulás, hiszen az előző év utolsó negyedévében 96,2 százalékon állt a mutató.
Sokkal jobb a helyzet viszont a bonyolultabb, a gép számára nehezebben értelmezhető esetekben, mint amilyen például a gyűlöletbeszéd. Jelenleg nagyjából 4 millió ilyen tartalmat távolít el a cég negyedévente, amelyek közel kétharmadában (65%) már az algoritmus figyelmeztetését követően lépnek. Összehasonlításképpen: ez az arány egy éve még csak 24 százalék volt, de az előző negyedévben sem érte még el a 60-at.
Egyre jobban alakul az illegális áruk gépi felismerése is. Kábítószeres fronton például az idei első három hónapban nagyjából 900 ezer ügyben kellett eljárni, amelyek 5/6-át szoftveres riasztás előzte meg. 670 ezer esetben kellett lépni tűzfegyverek kereskedelme miatt. Utóbbinál 70 százalékos hatékonysággal dolgozott a mesterséges intelligencia.
Harc sok millió hidra ellen
Miközben sikerül mind gyorsabban beazonosítani a tiltott, nem kívánt tartalmak egyre nagyobb részét, úgy nő a nyomás a hamis fiókok elleni küzdelemben. Utóbbi logikus, bár nem kellemes folyománya az előbbinek, hiszen a letiltott posztolók, csoportok esetében kézenfekvő megoldás lehet az újrakezdés.
Ehhez kapcsolódóan a cég éves F8-as konferencián a Facebook technológiai vezetője nyilatkozott, miszerint immár milliárdos nagyságrendben kell eltávolítaniuk spamelő fiókokat, több mint 700 millió esetben pedig azért kellett lépni, mert bebizonyosodott, hogy nem valós felhasználó áll a megnyitott account mögött. Ezeken a területeken szintén óriási segítséget jelent a gépi szűrés.
A friss jelentés szerint el is kell a segítség, mivel az egy évvel ezelőtti bő 500 millió után az idei első negyedévben közel 2,2 milliárd (!) fiókot kellett törölni a fenti okok miatt. Azaz a Facebook három hónap alatt majdnem annyi fiókot gyomlált ki, mint amennyien jelenleg havi szinten aktívan használják a közösségi hálózatot.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak